ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 56 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΛΞΗ...!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2007 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Για όψεις γάμου μιλήσαμε, για καρμικές σχέσεις είπαμε, για απιστία επίσης είπαμε.
Τί είναι αυτό όμως που κάνει ''να ανάψουν τα αίματα'' ? :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049
Πού φαίνεται το σεξ σε μια συναστρία? :smt049 :smt057 :smt049

Ξέρω μόνο ότι είναι πολύ καλό σημάδι ο άρης του άντρα να είναι σε στενή όψη με την αφροδίτη της γυναίκας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2007 22:08 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ! Εμένα μου ανάβουν τα αίματα οι sexy γυναίκες. ΟΛΕΣ! Μα κάποια με "στέλνει" πιο πολύ. Πράγματι... Που οφείλεται αυτό; Πολύ σωστά Αφροδίτη άντρα με Άρη γυναίκας σύνοδο. Επίσης ωροσκόπος του ενός σύνοδο ή αντίθεση με τον ωροσκόπο του άλλου, Η Σελήνη του άντρα σύνοδο με Ήλιο της γυναίκας(είναι και μια όψη γάμου αυτή) και από ότι έχω παρατηρήσει όψεις του Πλούτωνα (αυτές είναι και μοιραίες όψεις, δεν ξέρεις αν θα είναι για καλό ή για κακό). Κάντε sex πάντως είναι καλό για την υγεία (ξέρω θα μου πείτε δε χρειαζόμαστε την άποψή σου, το κάνουμε). Και εγώ αν μου κάτσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2007 12:49 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ! Εμένα μου ανάβουν τα αίματα οι sexy γυναίκες. ΟΛΕΣ! Μα κάποια με "στέλνει" πιο πολύ. Πράγματι... Που οφείλεται αυτό; Πολύ σωστά Αφροδίτη άντρα με Άρη γυναίκας σύνοδο. Επίσης ωροσκόπος του ενός σύνοδο ή αντίθεση με τον ωροσκόπο του άλλου, Η Σελήνη του άντρα σύνοδο με Ήλιο της γυναίκας(είναι και μια όψη γάμου αυτή) και από ότι έχω παρατηρήσει όψεις του Πλούτωνα (αυτές είναι και μοιραίες όψεις, δεν ξέρεις αν θα είναι για καλό ή για κακό). Κάντε sex πάντως είναι καλό για την υγεία (ξέρω θα μου πείτε δε χρειαζόμαστε την άποψή σου, το κάνουμε). Και εγώ αν μου κάτσει.

Αυτές οι όψεις του Πλούτωνα κάνουν την ζημιά......
Τώρα για την σύνοδο Άρη - Αφροδίτης πιστεύω ότι όλοι
είμαστε σύμφωνοι!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2007 18:37 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Ο άρης του άντρα πρέπει να είναι σε σύνοδο μη την αφροδίτη της γυναίκας ή η αφροδίτη του άντρα σε σύνοδο με τον άρη της γυναίκας???

Επίσης, επειδή κατά την άποψή μου το σεξ είναι μια μορφή επικοινωνίας κοιτάμε καθόλου τον ερμή?

Αυτά τα ''πικάντικα'' θέματα είναι πολύ ενδιαφέροντα!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2007 22:31 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

katerina02011987 έγραψε:
Ο άρης του άντρα πρέπει να είναι σε σύνοδο μη την αφροδίτη της γυναίκας ή η αφροδίτη του άντρα σε σύνοδο με τον άρη της γυναίκας???

Επίσης, επειδή κατά την άποψή μου το σεξ είναι μια μορφή επικοινωνίας κοιτάμε καθόλου τον ερμή?

Άρης της γυναίκας σε σύνοδο με Αφροδίτη του άντρα, ή η Αφροδίτη του άντρα σύνοδο με Άρη της γυναίκας. Το ίδιο πράγμα ρωτάς Κατερίνα μου. Το κατάλαβες τώρα; Όσο για τον Ερμή παίζει ρόλο για μένα όχι τόσο Ερωτικό μα είναι η εκκίνηση. Τώρα υπάρχει και η γλώσσα των ματιών. Καταλαβαίνεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2007 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Α, ώστε παίζουν και οι άλλες όψεις εκτός από τη σύνοδο...
Δηλαδή ένα τετράγωνο ως δυσαρμονική όψη δείχνει περισσότερο πάθος? Δεν ξέρω, το τετράγωνο μου τη δυσκολεύει λίγο την κατάσταση αλλά φαντάζομαι εδώ ισχύει το καλύτερα δυσαρμονική παρά καθόλου όψη!! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2007 23:33 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

melit έγραψε:
Α, ώστε παίζουν και οι άλλες όψεις εκτός από τη σύνοδο...
Δηλαδή ένα τετράγωνο ως δυσαρμονική όψη δείχνει περισσότερο πάθος? Δεν ξέρω, το τετράγωνο μου τη δυσκολεύει λίγο την κατάσταση αλλά φαντάζομαι εδώ ισχύει το καλύτερα δυσαρμονική παρά καθόλου όψη!! :wink:

Για μένα η σύνοδος είναι. Το τρίγωνο όχι το ίδιο... Το τετράγωνο κόντρα... Μμμ δηλ. πιστεύεις ότι καλύτερα μονόφθαλμος παρα τυφλός; Δεν ξέρω. Συνήθως ψάχνουμε τουλάχιστον στο ερωτικό να έχουμε "κάτι". Όχι κόντρα. Comprendes?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2007 14:39 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
katerina02011987 έγραψε:

Άρης της γυναίκας σε σύνοδο με Αφροδίτη του άντρα, ή η Αφροδίτη του άντρα σύνοδο με Άρη της γυναίκας. Το ίδιο πράγμα ρωτάς Κατερίνα μου. Το κατάλαβες τώρα; Όσο για τον Ερμή παίζει ρόλο για μένα όχι τόσο Ερωτικό μα είναι η εκκίνηση. Τώρα υπάρχει και η γλώσσα των ματιών. Καταλαβαίνεις.

Δεν ρωτάω το ίδιο πράγμα. Στον άντρα βλέπουμε τον άρη ή την αφροδίτη του? Αν βλέπουμε τον άρη του, τότε θα κοιτάμε την όψη που κάνει ο άρης του με την αφροδίτη της γυναίκας. Αντίθετα, αν στον άντρα κοιτάμε την αφριδίτη του τότε στη γυναίκα θα κοιτάμε τί όψεις κάνει η αφροδίτη του με τον άρη της γυναίκας.
Άρα έχουμε:
άρη του άντρα με αδροδίτη της γυναίκας
ή
αφροδίτη του άντρα με άρη της γυναίκας

Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση όντως...

Στις όψεις του πλούτωνα ποιός ''παθαίνει τη μεγαλύτερη ζημιά''? Αυτός, που δέχεται τις όψεις του πλούτωνα μάλλον??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2007 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Καλησπέρα σε όλους. Αφροδίτη του άντρα και Άρης της γυναίκας. Τώρα οι πλανήτες του ενός σε όψη με τον Πλούτωνα του άλλου ή άλλης. Both ways. Το άτομο που έχει τον Πλούτωνα ασκεί μαγνητισμό π.χ. στον Ήλιο, Σελήνη του άλλου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2007 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους. Αφροδίτη του άντρα και Άρης της γυναίκας. Τώρα οι πλανήτες του ενός σε όψη με τον Πλούτωνα του άλλου ή άλλης. Both ways. Το άτομο που έχει τον Πλούτωνα ασκεί μαγνητισμό π.χ. στον Ήλιο, Σελήνη του άλλου.

Ax πόσα ξες....! Σ'ευχαριστώ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2007 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Η αφροδίτη μου κάνει σύνοδο με τον άρη του. Αυτό δεν μετράει, ε??
Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για την επίδραση των εξαγώνων?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2007 23:30 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Το ίδιο είναι μανάρι μου. Πως δε μετράει... Πως θα σε κάνω να το καταλάβεις; Ο Άρης του δηλ. έτσι όπως μου το εξηγείς κάνει σύνοδο με την Αφροδίτη σου. ΑΡΑ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ. Η Ο ΑΡΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ. Είμαι άντρας είσαι γυναίκα lol! Tώρα για τα εξάγωνα απλά δεν υπάρχει ένταση. Δεν σου κάνει κλικ αυτός ή αυτή που έχει εξάγωνο δηλ. η Αφροδίτη μου αν κάνει εξάγωνο με τον Άρη κάποιας δε σημαίνει ότι θα με "τραβήξει". Αύριο θα κάνεις πάρτυ; Οι περισσότερες Κατερίνες εδώ κάνουν απόψε, ξέρεις έπεσε Σάββατο γι' αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007 03:10 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO κοίτα σε παρακαλώ τί έχεις γράψει:

JEET KUNE DO έγραψε:
Αφροδίτη του άντρα και Άρης της γυναίκας.

Παράθεση:
Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ.

σου φαίνεται το ίδιο πράγμα??? Παρατήρησε καλά τί λές...

Έχουμε μπλέξει... μην πω τί.

Μια απελπισμένη βοήθεια από κανέναν άλλον υπάρχει?? Γιατί κάποιος από τους δυό μας δεν πάει καλά...

Υ.Γ. προτιμώ να γιορτάζω τα γενέθλια επειδή είναι μια αποκλειστικά προσωπική μέρα. Οι γιορτές είναι καλές για δημόσιες σχέσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007 13:22 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Λοιπόν για να μην μπερδευτώ και εγώ... Αν το έκανα συγνώμη. Η Αφροδίτη της γυναίκας είναι στο Σκορπιό και ο Άρης του άντρα στο Σκορπιό. Αυτό με λίγα λόγια. Η Αφροδίτη της γυναίκας δηλ. κάνει σύνοδο με τον Άρη του άντρα. Ή ο Άρης του άντρα κάνει σύνοδο με την Αφροδίτη της γυναίκας. Αυτό ήθελα να πω, αν το έγραψα λάθος θα δώσω μια φάπα στον εαυτό μου, lol

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Kαι όμως δεν έκανα. Τέλως πάντων μην μπερδεύεσαι. Ο Jeet kune do δε χάθηκε στο δρόμο προς τα αστέρια, lol Ούτε θα έλεγα αν εσύ έγραφες το ίδιο ότι δεν πας καλά. Είναι "βαρύ". Θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτική. Κανένας δεν είναι παντογνώστης. Συνήθως προσέχω ξέρεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007 16:12 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
Kαι όμως δεν έκανα. Τέλως πάντων μην μπερδεύεσαι. Ο Jeet kune do δε χάθηκε στο δρόμο προς τα αστέρια, lol Ούτε θα έλεγα αν εσύ έγραφες το ίδιο ότι δεν πας καλά. Είναι "βαρύ". Θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτική. Κανένας δεν είναι παντογνώστης. Συνήθως προσέχω ξέρεις.

Προσθεού... δεν υπονοώ ότι είμαι παντογνώστης. Ό,τι λέω το λέω πάντα καλοπροαίρετα. Τώρα θα μου πείς πώς θες οι άλλοι να το ξέρουν. Όντως! Γι' αυτό σου ζητώ συγνώμη αν έδωσα αφορμή να θεωρήσεις ότι είπα κάτι ''βαρύ'' . Έχω τις καλύτερες προθέσεις για όλους εδώ μέσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Νοέμ 2007 20:30 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Χρόνια πολλά κι από 'μένα στις εορτάζουσες!!!
Έχω διαβάσει κάπου ότι και όψεις εμπεριέχουσες Ποσειδώνα μπορεί να μας λένε κάτι. Δε θυμάμαι που όμως και μπορεί να κάνω και λάθος...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Νοέμ 2007 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

melit έγραψε:
Έχω διαβάσει κάπου ότι και όψεις εμπεριέχουσες Ποσειδώνα μπορεί να μας λένε κάτι. Δε θυμάμαι που όμως και μπορεί να κάνω και λάθος...

Οι όψεις αυτές είναι "νεφελώδεις". Το άτομο που έχει τον Ποσειδώνα σε σχέση με έναν πλανήτη προσωπικό (Από Ήλιο μέχρι Άρη δηλ.) ρίχνει μια ομίχλη στον άλλο/η δηλ. προσγειώνεται απότομα (ο άλλος, άλλη) και βλέπει ότι αυτό που πίστευε δεν ισχύει. Από εκεί και πέρα αυτός ή αυτή που έχει Ποσειδώνα ασκεί μια αιθέρια γοητεία και οπωσδήποτε ελκύει. Κρύβει πολλά μυστικά όμως το Ποσειδώνιο άτομο. Είναι σαν να ερωτευτείς μια ή έναν Ιχθύ. Απρόβλεπτο το τι θα βρεις μπροστά σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Νοέμ 2007 03:21 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

melit έγραψε:

Ευχαριστούμε melit! :smt183

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2007 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Mια διευκρινισουλα? :oops:
Για ποιες οψεις μιλαμε, δεν καταλαβα, εννοω σε σχεση με τον Ποσειδωνα.
Δηλαδη ο Ποσειδωνας μου κανει Αντιθεση με την Αφροδιτη του και τριγωνο με τον Αρη του.
Και ο Ποσειδωνας του τριγωνο με την Ηλιο μου.
Οποτε τι εχουμε? :oops:
Aχ συγχωρεστε με για την ασχετοσυνη...
ευχαριστω! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2007 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

foteinoula έγραψε:
Mια διευκρινισουλα? :oops:
Για ποιες οψεις μιλαμε, δεν καταλαβα, εννοω σε σχεση με τον Ποσειδωνα.
Δηλαδη ο Ποσειδωνας μου κανει Αντιθεση με την Αφροδιτη του και τριγωνο με τον Αρη του.
Και ο Ποσειδωνας του τριγωνο με την Ηλιο μου.
Οποτε τι εχουμε? :oops:
Aχ συγχωρεστε με για την ασχετοσυνη...
ευχαριστω! :D

Δε χρειάζεται να ζητάς συγνώμη κορίτσι μου. Δε γεννήθηκε κανένας να τα ξέρει. Σιγά σιγά... Άκου: O Ποσειδώνας σου γοητεύει την Αφροδίτη του κάνοντας αυτόν να σε βλέπει σαν αιθέρια ύπαρξη. Όμως σχηματίζει μια εικόνα όπως τη θέλει αυτός. Χρειάζεται Κρόνος ισχυρός στο ωρόσκοπιό του ή Πλούτωνας με Ερμή ή στον τρίτο/ένατο οίκο για να σε δει όπως είσαι. Το ξέρω ότι θα τα ακούς λίγο κινέζικα. Με δυο λόγια σε "εξιδανικεύει" ερωτικά. Το τρίγωνο δεν είναι μια όψη "δύσκολη". ΟΚ εκεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2007 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Α και κάτι άλλο. Το σεξ δεν είναι αγάπη... Μπορεί να βρεθείς με κάποιον ή κάποια και να κάνεις σεξ χωρίς να τον/την αγαπάς. Ποτέ δεν καταλάβαινα ότι πρέπει να έχεις συναίσθημα και τέτοια... Γουάμ, μπαμ θενκ γιου μαμ! Ορ μαν! Και όσοι/όσες λένε αντίθετα υποκρίνονται. Δε γεννηθήκαμε χθες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2007 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Η αγαάπη είναι κάτι βαθύ, σπάνιο και ανθίζει με το πέρασμα του χρόνου. Το σεξ δεν προϋποθέτει την αγάπη (αν ήταν πρώτα να περιμένουμε να τον/την αγαπήσουμε και μετά να κάνουμε σεξ , κανείς δεν θα έκανε), ωστόσο για να γίνει πιο καλό είναι απαραίτητα άλλου είδους συναισθήματα όπως έρωτας, έλξη κά. Αλλιώς δεν θα διαφέραμε από τα ζώα. ΟΚ έχουμε ένστικτα αλλά μεχρι ένα σημείο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2007 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

katerina02011987 έγραψε:
Η αγαάπη είναι κάτι βαθύ, σπάνιο και ανθίζει με το πέρασμα του χρόνου. Το σεξ δεν προϋποθέτει την αγάπη (αν ήταν πρώτα να περιμένουμε να τον/την αγαπήσουμε και μετά να κάνουμε σεξ , κανείς δεν θα έκανε), ωστόσο για να γίνει πιο καλό είναι απαραίτητα άλλου είδους συναισθήματα όπως έρωτας, έλξη κά. Αλλιώς δεν θα διαφέραμε από τα ζώα. ΟΚ έχουμε ένστικτα αλλά μεχρι ένα σημείο.

Αγαπητοί Συμβορειοελλαδίτισσα κ JEET KUNE DO συγχωρέστε με που παρείσφρησα στο μεταξύ σας διάλογο! Δεν μπορούσα παρά να χαμογελάσω διαβάζοντας αυτές τις γραμμές. Στα αλήθεια το θέμα που θίγετε είναι κλασικό θέμα συζήτησης της παρέας μου (μαζί με το αν υπάρχουν ή οχι άντρες :D). Νομίζω πως σαν γυναίκα ασπάζομαι τα λεγόμενα της συμπαθούς Κατερίνας αλλά όσο μεγαλώνω τείνω να πιστεύω οτι το sex ως διαδικασία είναι τόσο ξέχωρο από την αγάπη... pure insticts. Στα αλήθεια μπορεί να περάσεις πολύ ωραία μια βραδιά (ή και μεσημέρι :wink:) δίχως βαθύτερα συναισθήματα. Βεβαία εξαρτάται από το τι χαρακτήρας είσαι το αν θα αισθάνεσαι καλά ή γεμάτος αφού ντυθείς και φύγεις...

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2007 17:41 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Αγαπητή Klelia κατ'αρχήν δεν παρεμβαίνεις σε κανέναν διάλογο! Ανοιχτή συζήτηση κάνουμε!
ΟΚ συμφωνώ μ'αυτά που λες, αλλά να μην υπάρχει τίποτα μεταξύ του άνδρα και της γυναίκας. Δεν μπορεί... Αλλιώς γιατί διάλεξες αυτόν και όχι κάποιον άλλον. Κάτι σου έκανε.
Τώρα για τους άντρες πιστεύω ότι είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Και τίποτα να μην τους κάνει η άλλη (εννοώ δεν χρειάζεται να τους αρέσει και πολύ) αν ψιλοβλέπεται, δεν έχουν κανένα πρόβλημα! Μια χαρά θα τους έρθει κιόλας!
Ένας ψυχολόγος μού είχε πει κάποτε ότι οι άντρες είναι ''προγραμματισμένοι'' από τη φύση τους να είναι ''πολυγαμικοί''. Οι γυναίκες απ'την άλλη προσπαθούν να είναι οι καλύτερες από όλες τις άλλες για να τις διαλέξει ο ''καλύτερος'' ο πιο ''δυνατός'' ο πιο ''άντρας''. Ο ''΄προγραμματισμός'' των γυναικών παίρνει διάφορες μορφές, ανάλογα την κοινωνία. Παλιότερα ''καλή'' θεωρούταν μια γυναίκα αν ήταν νοικοκυρά. Στη σημερινή εποχή θεωρείται ''καλή'' αν έχει πχ μεγάλα β.... ή ωραίο κ... ή αν είναι όμορφη κτλ
Γι΄'αυτό υπαρχει και τόσο ανταγωνισμός μεταξύ των γυναικών.
Τα πρότυπα αλλάζουν αλλά το βασικό μοτίβο είναι το ίδιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2007 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Αγαπητή Καττερινά,ως γυναικα θα συμφωνήσω οτι κατά βάση έτσι λειτουργούμε... Κι εγώ έτυχε να διαβάσω σε ένα επιστημονικό περιοδικό αυτά που σου είπε ο ψυχολόγος!Είναι όντως θέμα φύσης να είμαστε πιο επιλεκτικές στο θέμα του συντρόφου!Όμως ο άνθρωπος όπως και κάθε τι σε αυτόν τον κόσμο εξελίσσεται και προσαρμόζεται στις συνθήκες που επικρατούν. Για να αναπτύξουν οι γυναίκες το συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφόρας σημαίνει οτι εξυπηρετούσε κάποιες ανάγκες... έπρεπε δηλαδή να βρούν ένα σύντροφο να μπορεί να υπερασπιστεί και να συντηρήσει αυτές και τους απογόνους τους... Σήμερα, όμως, που έχουν αλλάξει τα δεδομένα(και δεν το πάω φεμινιστικα) οπότε και μπορούν μια χαρά να συντηρηθούν οι γυναίκες, μήπως αλλάζουν και τα μοτίβα σεξουαλικής συμπεριφοράς ή μήπως είμαστε θύματα της ίδιας μας της ελευθερίας? Συγγνώμη αν σε ζάλισα... αυτές είναι οι σκέψεις μου για απόψε :)

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2007 22:11 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Κοίταξε όσα λέει ο Ψυχολόγος είναι αλήθεια. Η σημερινή γυναίκα όμως έχει αλλάξει. Συμφωνώ με την klelia. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι όλες (ή καλύτερα οι περισσότερες), ψάχνουν έναν άντρα να κλείσουν. Αναλόγως και τι ζωή έχεις κάνει. Αν παντρεύτηκες στα 22 ή κοντά εγκλωβίστηκες με κάποιον που μετά από κάποιο καιρό έπαψε να σου φέρεται όπως θα ήθελες δικαιολογημένα θες να κάνεις άλλη ζωή. Το ίδιο αν βαρέθηκες τον κάθε λακαμά της μιας βραδιάς και του ένα μήνα. Θες κάτι "άλλο". Επίσης στη ζωή κάνουμε κύκλους. Τώρα είμαστε ελεύθεροι, αύριο παντρεμένοι ή το αντίθετο, χωρισμένοι, ψάχνουμε κάτι άλλο να μας βγάλει από τη ρουτίνα δουλειάς, οικογένειας... Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Για μένα είναι απλό: Σου αρέσει κάποιος ή κάποια; Γνωρίζεστε, προχωράτε ή τέρμα. Και πέρα απο το σεξ μπορεί να συμβεί κάτι βαθύτερο... Που ξέρεις;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2007 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

klelia έγραψε:
Αγαπητή Καττερινά,ως γυναικα θα συμφωνήσω οτι κατά βάση έτσι λειτουργούμε... Κι εγώ έτυχε να διαβάσω σε ένα επιστημονικό περιοδικό αυτά που σου είπε ο ψυχολόγος!Είναι όντως θέμα φύσης να είμαστε πιο επιλεκτικές στο θέμα του συντρόφου!Όμως ο άνθρωπος όπως και κάθε τι σε αυτόν τον κόσμο εξελίσσεται και προσαρμόζεται στις συνθήκες που επικρατούν. Για να αναπτύξουν οι γυναίκες το συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφόρας σημαίνει οτι εξυπηρετούσε κάποιες ανάγκες... έπρεπε δηλαδή να βρούν ένα σύντροφο να μπορεί να υπερασπιστεί και να συντηρήσει αυτές και τους απογόνους τους... Σήμερα, όμως, που έχουν αλλάξει τα δεδομένα(και δεν το πάω φεμινιστικα) οπότε και μπορούν μια χαρά να συντηρηθούν οι γυναίκες, μήπως αλλάζουν και τα μοτίβα σεξουαλικής συμπεριφοράς ή μήπως είμαστε θύματα της ίδιας μας της ελευθερίας? Συγγνώμη αν σε ζάλισα... αυτές είναι οι σκέψεις μου για απόψε :)

Φιλικά

Το ότι η κοινωνία μας έχει αλλάξει και το ότι οι γυναίκες μπορούν πλέον να συντηρήσουν τον εαυτό τους (και όχι μόνο ) μόνες τους είναι αδιαμφισβήτητο. Ωστόσο παραβλέπουμε μια σημαντική παράμετρο: οι άνθρωποι δεν έχουν μόνο ανάγκη για υλικά αγαθά αλλά και για αγάπη, έρωτα κτλ .Κοινώς έχουν και συναισθηματικές ανάγκες. Μήπως όμως αποποιούμαστε αυτή μας την ανάγκη και θέλουμε να δείξουμε κάτι άλλο? Πολύ επιθετική - κατα τη γνώμη μου - η σημερινή γυναίκα, προβάλλει έντονα την ανεξαρτησία της, μιλάει και φέρεται σαν άντρας (ίσως λόγω της προσπάθειάς της να επιβιώσει μέσα στον αντροκρατούμενο χώρο εργασίας). Δεν λέω ότι πρ'επει να είμαστε αδύναμες ή ''γυναικούλες'' . Το αντίθετο! Απλά πρέπει να εκφράζουμε το δυναμισμό μας όχι τόσο έκδηλα, γιατί σκεφτείτε και τους άντρες! Μήπως τους ''ευνουχίζουμε'' στη τελική? Αν είμαστε επιθετικές, συντηρούμε μόνες μας τον εαυτό μας έχουμε χάσει την θυληκότητά μας τότε αυτός ποιο ρόλο να πάρει? Μ' αρέσει πολύ ένα ρητό που λέει ότι ο άντρας είναι η κεφαλή του σώματος και η γυναίκα ο λαιμός. Το κεφάλι όμως πάει προς τα εκέι που στρίβει ο λαιμός! Η γυναίκα πρέπει να κάνει με τη συμπεριφορά της τον άντρα να την ακολουθεί, όχι χτυπώντας τη γροθιά στο τραπέζι. Υπάρχουν πολύ τρόποι για να πετύχεις ένα πράγμα. Γιατί να πηγαίνουμε κόντρα στη φύση μας με ολέθριες επιπτώσεις και στα δύο φύλλα? Πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε τους άντρες να νιώθουν άντρες και όχι να μειώνουμε τον αντρισμό τους προβάλλοντας την πλήρη ανεξαρτησία μας, ότι δε φοβόμαστε τίποτα κτλ κτλ (που μπορεί να ισχύουν αλλά ο τρόπος μας πληγώνει τους άντρες). Νομίζω ότι θα είναι προς όφελός μας. Και ας μην ξεχνάμε ότι πάνω από όλα είμαστε γυναίκες, θυληκά και αυτό είναι υπέροχο. Γιατί να το αλλοιώνουμε?

Μέχρι στιγμής αυτή την άποψη έχω. Μπορεί ιδεαλιστική μπορεί εκτός τόπου και χρόνου..δε ξέρω. όσο ζω μαθαίνω και αντίστοιχα διαμορφώνω ή και μεταλλάσω τις απόψεις μου. Άλλωστε είμαστε αυτό που μας έχουν κάνει οι εμπειρίες μας. :smt183

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2007 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
Για μένα είναι απλό: Σου αρέσει κάποιος ή κάποια; Γνωρίζεστε, προχωράτε ή τέρμα. Και πέρα απο το σεξ μπορεί να συμβεί κάτι βαθύτερο... Που ξέρεις;

Η πραγματικότητα είναι αυτή που λες! Εγώ ακόμη θέλω να είμαι ρομαντική...Έχω αυτή την πολυτέλεια διότι ακόμη δεν έχω διαβρωθεί δεν έχω φθαρεί (ή δεν με έχουν φθείρει οι καταστάσεις και οι άντρες). Αλλά επειδή ξέρω κιολας πώς έχουν τα πράγματα είμαι πολύ καχύποπτη και συνεπώς άκρως επιλεκτική.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2007 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Δεν υπάρχει κάτι με το οποίο να διαφωνώ από άυτά που λες...
Καλά κάνεις και είσαι ρομαντική, καλά κάνεις και είσαι καχύποπτη...
Στην ομάδα των ρομαντικών κι εγώ.. μόνο που με εκνευρίζει καμιά φορά η έλλειψη ευελιξίας αυτού του ρομαντισμού μου...
Επίσης, ποτε δε λέω ποτέ...μπορεί να μου ξημερώσει αύριο ο κυνισμός..όπως είπες οι εμπειρίες μας μας διαμορφώνουν :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 56 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: