ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΟΓΔΟΟΣ ΟΙΚΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2007 00:13 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει είναι ο οίκος του Σκορπιού.
Άν ο Λέων και ο 5ος οίκος συμβολίζουν το φως,τη δημιουργία και τη γέννηση τότε ο Σκορπιός με τον 8ο οίκο αντιπροσωπεύουν το σκοτάδι και το θάνατο...
Μην τρομάζετε... Το θάνατο σαν αναγέννηση και όχι απαραίτητα σαν ένα οριστικό τέλος..

Και ιδού η δική μου απορία...
Σαν μαθητευόμενη στην αστρολογία, προσπαθώ να καταλάβω βάσει του δικού μου χάρτη...
Ο 8ος οίκος μου φιλοξενεί μόνο το Βόρειο Δεσμό.
Ο κυβερνήτης του 8ου οίκου είναι ο Ερμής ο οποίος σχηματίζει πολλές όψεις στο 10 οίκο.
Αυτό σημαίνει ότι η "αναγέννησή" μου θα έρθει μέσω της αλλαγής αντιλήψης και ότι άλλο συμβολίζει ο Ερμής? Και πως θα έρθω σε ρήξη με τον περίγυρό μου (10 οίκος)?

Ευχαριστώ για την προσοχή σας!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΓΔΟΟΣ ΟΙΚΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2007 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Lina Lilian έγραψε:
Και ιδού η δική μου απορία...
Σαν μαθητευόμενη στην αστρολογία, προσπαθώ να καταλάβω βάσει του δικού μου χάρτη...
Ο 8ος οίκος μου φιλοξενεί μόνο το Βόρειο Δεσμό.
Ο κυβερνήτης του 8ου οίκου είναι ο Ερμής ο οποίος σχηματίζει πολλές όψεις στο 10 οίκο.
Αυτό σημαίνει ότι η "αναγέννησή" μου θα έρθει μέσω της αλλαγής αντίληψης και ότι άλλο συμβολίζει ο Ερμής? Και πως θα έρθω σε ρήξη με τον περίγυρό μου (10 οίκος)?

Αγαπητή Lina Lilian

Ο Όγδοος Οίκος αντιπροσωπεύει το βαθύτερο ψυχισμό μας, τις διάφορες εξαρτήσεις μας (υλικές, συναισθηματικές κ.λ.π.) και τα χρήματα και τις αξίες που κατέχουμε από κοινού με άλλους.

Ο Βόρειος Δεσμός στον Όγδοο Οίκο σημαίνει, ότι έχεις έρθει στη γη για να συγκροτήσεις το βαθύτερο ψυχισμό σου, για να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση σε πνευματιστικές αξίες και για να βοηθήσεις τους άλλους, μέσα από την ψυχολογική ή την οικονομική υποστήριξη.

Ο κυβερνήτης του Όγδοου Οίκου στο Δέκατο Οίκο σημαίνει, ότι μπορεί να σε αναστατώνουν ζητήματα που σχετίζονται με κάποιους φορείς εξουσίας ή με άτομα ηλικιωμένα, συναδέλφους, προϊσταμένους κ.λ.π.

Φιλικά

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2007 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Εμένα που ο 8ος οίκος είναι στον καρκίνο και φιλοξενεί τον κρόνο, αυτό
σημαίνει ότι προέρχομαι απο αυστηρό οικογενειακό περιβάλλον και καθυστερήσεις σε ότι αφορά χρήματα ή περιουσία ??
Ο κρόνος μου στον 8ο είναι σε αντίθεση με τον ερμή μου στο 2ο, αυτό τι ακριβώς σημαίνει??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2007 21:48 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

amalia έγραψε:
Εμένα που ο 8ος οίκος είναι στον καρκίνο και φιλοξενεί τον κρόνο, αυτό
σημαίνει ότι προέρχομαι απο αυστηρό οικογενειακό περιβάλλον και καθυστερήσεις σε ότι αφορά χρήματα ή περιουσία ??
Ο κρόνος μου στον 8ο είναι σε αντίθεση με τον ερμή μου στο 2ο, αυτό τι ακριβώς σημαίνει??

Αγαπητή amalia

Ο κυβερνήτης του Όγδοου Οίκου σου είναι η Σελήνη, η οποία βρίσκεται στον Αιγόκερω, στον Πρώτο σου Οίκο. Αυτό σημαίνει, ότι μπορεί να σε αναστατώνουν ζητήματα που σχετίζονται με τις ατομικές σου πρωτοβουλίες, την οικογένειά σου, με κάποιους φορείς εξουσίας ή άτομα ηλικιωμένα, συναδέλφους, προϊσταμένους κ.λ.π.

Φιλικά

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Οκτ 2007 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Να ρωτησω και εγω?... λοιπον.. 8ος οικος κενος, στον Αιγοκερω, κυβερνητης ο Κρονος στον 5ο οικο. Εντυπωση μου κανει οτι ο Κρονος ειναι σε αντιθεση με τον Ηλιο μου (το τετραγωνο με τον Βορειο Δεσμο τον αγνοω γιατι θα μπερδευτω). αυτο σημαινει θα με απασχολησουν θεματα που εχουν να κανουν με τα παιδια? Δεν μου φαινεται καλο. (θανατος παιδιου? μην μου απαντησετε!) Αναγεννηση μεσα απο τι? Παντως αν εχει να κανει με
φλερτ/διασκεδαση - αποτυχια/θανατος - αναγεννηση το βιωνω συνεχως :D

ευχαριστω!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Οκτ 2007 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

foteinoula έγραψε:
Να ρωτησω και εγω?... λοιπον.. 8ος οικος κενος, στον Αιγοκερω, κυβερνητης ο Κρονος στον 5ο οικο. Εντυπωση μου κανει οτι ο Κρονος ειναι σε αντιθεση με τον Ηλιο μου (το τετραγωνο με τον Βορειο Δεσμο τον αγνοω γιατι θα μπερδευτω). αυτο σημαινει θα με απασχολησουν θεματα που εχουν να κανουν με τα παιδια? Δεν μου φαινεται καλο. (θανατος παιδιου? μην μου απαντησετε!) Αναγεννηση μεσα απο τι? Παντως αν εχει να κανει με
φλερτ/διασκεδαση - αποτυχια/θανατος - αναγεννηση το βιωνω συνεχως :D

Αγαπητή foteinoula

Όταν ο κυβερνήτης του Όγδοου Οίκου "πέφτει" σε έναν Οίκο, αυτό σημαίνει ότι ίσως μας αναστατώνουν ζητήματα που σχετίζονται με αυτό τον Οίκο. Παράλληλα, μπορεί και να μας αναγεννούν.

Ο κυβερνήτης του Όγδοου Οίκου σου σε αντίθεση με τον Ήλιο σου, σου δίνει σωστή κρίση, γερό ψυχισμό και ψυχραιμία. Σε κάνει, δηλαδή και Σκορπιό.

Ο κυβερνήτης του Πέμπτου Οίκου σου είναι ο Ερμής, ο οποίος κάνει στενή όψη με τον Ήλιο σου. Αυτό θεωρείται μία ευνοϊκή όψη σε σχέση με τα παιδιά.

Γενικά, αν έχουμε Κρόνο στον Πέμπτο Οίκο, είναι πιθανό να αποκτήσουμε παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία ή τα παιδιά που θα κάνουμε να καταξιωθούν στην κοινωνία.

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2007 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Με το δικο μου 8ο οίκο έχω μπλεχτεί!
Απ' ό,τι βλέπω στο χάρτη μου "πατάει" και στους Διδύμους και στον Καρκίνο και είναι και άδειος απ' ό,τι βλέπω από πλανήτες... Αυτό τι σημαίνει?? Ενεργοποιείται από ένα τετράγωνο εκεί ή λάθος βλέπω?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2007 22:39 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

melit έγραψε:
Με το δικο μου 8ο οίκο έχω μπλεχτεί!
Απ' ό,τι βλέπω στο χάρτη μου "πατάει" και στους Διδύμους και στον Καρκίνο και είναι και άδειος απ' ό,τι βλέπω από πλανήτες... Αυτό τι σημαίνει?? Ενεργοποιείται από ένα τετράγωνο εκεί ή λάθος βλέπω?

Αγαπητή melit

Ο κυβερνήτης του Όγδοου Οίκου σου είναι ο Ερμής, ο οποίος βρίσκεται στο Δέκατο Οίκο σου και κάνει όψη τετραγώνου με τη Σελήνη σου και τον Ουρανό σου.

Αυτό σημαίνει, ότι μπορεί να σε αναστατώνουν ζητήματα που σχετίζονται με τις φιλίες σου, την οικογένειά σου, με κάποιους φορείς εξουσίας ή άτομα ηλικιωμένα, συναδέλφους, προϊσταμένους κ.λ.π.

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιαν 2008 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

εγω εχω παρα πολλους πλανητες στον 8ο οικο!!
εχω ηλιο, ερμη, αφροδιτη, δια, κρονο, βορειο δεσμο και την λιλιθ.
κυβερνητης του 8ου οικου μου ειναι ο ηλιος μιας και η ακμη του πεφτει στο λεων.
τι μπορει να σημαινει ολο αυτο γιατι εχω μπερδευτει

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιαν 2008 13:47 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Εγώ έχω Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 8ο οίκο. Τι σημαίνει αυτό ?

ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιαν 2008 02:35 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

exclusiveteam00 έγραψε:
εγω εχω παρα πολλους πλανητες στον 8ο οικο!!
εχω ηλιο, ερμη, αφροδιτη, δια, κρονο, βορειο δεσμο και την λιλιθ.
κυβερνητης του 8ου οικου μου ειναι ο ηλιος μιας και η ακμη του πεφτει στο λεων.
τι μπορει να σημαινει ολο αυτο γιατι εχω μπερδευτει

Αγαπητέ exclusiveteam00

Το ωροσκόπιό σου παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον, όχι μόνο για τον ενεργοποιημένο Όγδοο Οίκο σου αλλά και για τις συνόδους που σχηματίζονται μεταξύ τους!

Ας δούμε πρώτα τον Όγδοο Οίκο. Ο κυβερνήτης του Όγδοου Οίκου σου είναι ο Ήλιος, ο οποίος βρίσκεται στον Όγδοο Οίκο σου και κάνε στενή όψη με τον Ερμή σου, την Αφροδίτη σου και τον Κρόνο σου. Αυτό σημαίνει, ότι όλοι οι πλανήτες αυτοί (συν όσοι βρίσκονται στον Όγδοο Οίκο σου) χρωματίζονται έντονα από τα στοιχεία του Σκορπιού! Επίσης, ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου σου, ο Κρόνος, βρίσκεται στον Όγδοο Οίκο σου! Θα έλεγα πως είσαι και ένας ισχυρός Σκορπιός!

Παράλληλα, η στενή όψη του Ήλιου σου με τον Κρόνο σου σε κάνει και Αιγόκερω και η στενή όψη με τον Ερμή σου και την Αφροδίτη σου, σου δίνει στοιχεία αρμονίας, γοητείας, ευελιξίας και ευχέρειας λόγου.

Μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία σου, Σελήνη στον Υδροχόο, στον Πρώτο σου Οίκο θα έλεγα ότι διαθέτεις μία έντονη προσωπικότητα με πολλά και διαφορετικά στοιχεία. Χρησιμοποίησέ τα όλα αυτά προς όφελός σου!

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιαν 2008 02:39 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΒΑΣΙΛΙΚΗ έγραψε:
Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Εγώ έχω Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 8ο οίκο. Τι σημαίνει αυτό ?

ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Αγαπητή ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Η όψη αυτή σημαίνει ότι διαθέτεις το χάρισμα της διαίσθησης και της ενόρασης.

Παράλληλα, θα πρέπει να είσαι προσεκτική στα χρήματα και τις αξίες που κατέχεις μαζί με άλλους (π.χ. δάνεια, ασφάλειες, κληρονομιές κ.α.).

Για να έχω, όμως, μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα, χρειάζομαι τα πλήρη στοιχεία σου (ημερομηνία, ώρα και τόπο γέννησης).

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2008 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

κα ιωαννιδου ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
σχετικα με τις συνοδους που λετε οτι σχηματιζουν οι πλανητες εντος του 8ου οικου ειναι καλη ενδειξη για τα οικονομικα?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2008 19:41 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

exclusiveteam00 έγραψε:
κα ιωαννιδου ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
σχετικα με τις συνοδους που λετε οτι σχηματιζουν οι πλανητες εντος του 8ου οικου ειναι καλη ενδειξη για τα οικονομικα?

Σε γενικές γραμμές, η ένδειξη είναι καλή.

Ο Όγδοος Οίκος σχετίζεται και με τα χρήματα και τις αξίες που κατέχουμε από κοινού με άλλους (όπως δάνεια, ασφάλειες, διατροφές κ.λ.π.) και με τις κληρονομιές.

Εάν χειριστείς με σύνεση τα ζητήματα αυτά, η έκβαση δείχνει να είναι ευνοϊκή.

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μάιος 2008 19:09 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

:oops: καλησπεράκι είμαι καινούρια στο site και εκτός είμαι και αρχάρια θα ήθελα να σας ρωτήσω τι σημαίνει όταν κάποιος έχει στον 8οικο τον κρόνο και τον άρη?

ευχαριστώ πολύ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2008 21:27 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

elli έγραψε:
:oops: καλησπεράκι είμαι καινούρια στο site και εκτός είμαι και αρχάρια θα ήθελα να σας ρωτήσω τι σημαίνει όταν κάποιος έχει στον 8οικο τον κρόνο και τον άρη?

ευχαριστώ πολύ

Αγαπητή elli

Καλώς ήρθες στη σελίδα μας!

Κάθε πλανήτης στο γενέθλιο χάρτη μας χαρακτηρίζεται από δύο ζώδια. Από το ζώδιο που ανήκει, κατά 50% και από τον Οίκο στον οποίο ανήκει, κατά 50%.

Όταν κάποιος, λοιπόν, έχει τον Κρόνο και τον Άρη του στον Όγδοο Οίκο, είναι σα να έχει Κρόνο και Άρη και στο Σκορπιό!

Οι δύο "πολεμιστές" του ζωδιακού είναι ο Άρης και ο Πλούτωνας (Κριός - Σκορπιός). Άρα, ο Άρης στον Όγδοο Οίκο κάνει το άτομο έναν ισχυρό πολεμιστή και σε εξωτερικό αλλά και σε εσωτερικό επίπεδο (π.χ. ψυχολογικοί χειρισμοί).

Ο Κρόνος στον Όγδοο Οίκο, δίνει στο άτομο μεγάλη ψυχική αντοχή και σε προσωπικό επίπεδο (μια και ο Κρόνος είναι και δόμηση του "Εγώ" μας) και σε επαγγελματικό. Στον επαγγελματικό τομέα, χρειάζεται να είναι γερά δικτυωμένο, γιατί πολλές φορές μπορεί να βιώσει ανταγωνισμούς ή να έχει κρυφούς εχθρούς στο χώρο της εργασίας του.

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Οκτ 2008 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Όσον αφορά τον 8ο οίκο
μέσα στον 8 έχω τον Δία μου και την Λίλιθ.
εννώ ο 8ος οίκος μου βρίσκετε στους ιχθυς

τι σημαίνει αυτό ?

επίσης
στον 8ος στον ζυγό και μέσα με τον ποσειδώνα ?

ευχαριστώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΓΔΟΟΣ ΟΙΚΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Δεκ 2009 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πεί αυτό που δεν μπόρεσα ποτε να καταλάβω...!
(Αφροδίτη, Κρόνος, Ερμής, Βέρτεξ όλα σε σύνοδο στον Καρκίνο στον 8ο οικό)
μαζί με ΗΛΙΟ στο Λέων 8ο και αυτό!
Η Σελήνη στον τοξοτη 1ο οικο σε σύνολο με ποσειδώνα!!!
Είμαι Πλουτώνιο λόγω 8ο οίκο ή Ποσειδώνιο άτομο 1ο οικο τελικά?
Τι σημαίνουν όλοι αυτοι οι σύνοδοι στον 8ο οικο με σελήνη στον 1ο οικο?
έχω και σελήνη τετράγωνο Αρη (9ο οικο)!!
Πλούτωνας στο 10 οικο!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: