ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2007 02:33 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Ο εσωτερικός διάλογος είναι αυτό που μας προσγειώνει. Ο κόσμος είναι τέτοιος ή τέτοιος, έτσι ή αλλιώς, μόνο επειδή μιλάμε στον εαυτό μας σχετικά με το ότι είναι τέτοιος ή τέτοιος, έτσι ή αλλιώς.

Το πέρασμα στον κόσμο των αοράτων ανοίγει, αφού μάθουμε να σταματάμε τον εσωτερικό μας διάλογο.

Η αλλαγής της ιδέας μας τον κόσμο είναι το κεντρικό σημείο του εσωτερισμού και το σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου, είναι ο μόνος τρόπος για να το πετύχουμε.

Για να ανασύρουμε την εικόνα κάποιου προσώπου που θέλουμε να "δούμε", πρέπει πρώτα να σταματήσουμε τον εσωτερικό μας διάλογο. Κάθε σκέψη που κρατάμε στο μυαλό μας σε κατάσταση σιωπής είναι και εντολή, γιατί δεν υπάρχουν άλλες σκέψεις για να την ανταγωνιστούν.

Ο εσωτερικός διάλογος θεωρείται επικίνδυνος γιατί ανοίγει πύλες, όπου μπορούν να διεισδύσουν κάθε είδους αρνητικές οντότητες, παρουσίες, βαμπίρ κ.λ.π.

Συνήθως, ο εσωτερικός διάλογος ξεκινά από τις αγωνίες μας, τις φοβίες μας, τα άγχη μας και όλα αυτά που μας προβληματίζουν και μας ωθούν να τα αναμοχλεύουμε συνέχεια. Με αυτό τον τρόπο προσελκύουμε χαμηλής δόνησης οντότητες οι οποίες αρχίζουν να συνομιλούν μαζί μας! Και εκεί βρίσκεται η παγίδα! Οι περισσότεροι από εμάς θεωρούμε τις συνομιλίες αυτές σαν δικές μας σκέψεις! Και πολλές φορές μπορεί να πάρουμε αποφάσεις ή να προβούμε σε ενέργειες, οι οποίες δεν είναι δικές μας.

Επίσης, πολλές φορές στον εσωτερικό διάλογο οφείλονται και οι εμμονές (ή οι έμμονες ιδέες), οι οποίες προκύπτουν από τις φοβίες μας, τα βιώματά μας και τις ανασφάλειές μας.

Πρέπει να σκεφτόμαστε;;;;

Και βέβαια, αλλά μόνο θετικά πράγματα και κάθε αρνητική σκέψη που έρχεται στο μυαλό μας, χρειάζεται αμέσως να την πετάμε!!!

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2012 18:12 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Πολύ δυνατό θέμα, σ' ευχαριστούμε Μάρω!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο εσωτερικός διάλογος, μπορεί να μας φέρει κοντά με την ψυχή μας;

Δηλαδή, να τον χρησιμοποιήσουμε και σαν ένα μέσο διαλογισμού;

Δεν φοβάμαι τίποτα, έτσι μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου...
Είμαι... ελεύθερος!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2012 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΑΕΤΟΣ έγραψε:
Πολύ δυνατό θέμα, σ' ευχαριστούμε Μάρω!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο εσωτερικός διάλογος, μπορεί να μας φέρει κοντά με την ψυχή μας;

Δηλαδή, να τον χρησιμοποιήσουμε και σαν ένα μέσο διαλογισμού;

Αγαπητέ μου φίλε ΑΕΤΟΣ

Για να φθάσουμε στο σημείο να επικοινωνούμε με την ψυχή μας, θα πρέπει να έχουμε προχωρήσει κατά πολύ το μονοπάτι μας προς την αυτογνωσία!

Θα πρέπει να έχουμε αποβάλει κάθε είδους προσκολλήσεις, αγωνίες, ανασφάλειες, προσδοκίες, απαιτήσεις κ.λ.π. και να έχουμε φθάσει στο σημείο να είμαστε απλοί παρατηρητές της ζωή μας!

Αν το καταφέρουμε αυτό, κανένας δεν θα είναι ικανός να δρασκελίσει την πόρτα που οδηγεί στον εσωτερικό μας κόσμο και να μας μεταφέρει λάθος πληροφορίες!!!

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: