ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 408 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Vertex
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2008 22:08 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Site Admin έγραψε:
Αγαπητή mary7

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!

Αυτή τη στιγμή ο διελαύνων Κρόνος κάνει στενή όψη με το Vertex σου! Και τα δύο αυτά στοιχεία θεωρούνται καρμικά.

Ο Κρόνος είναι κυβερνήτης του Δωδέκατου Οίκου σου, ενός Συμπαντικού και μεταφυσικού Οίκου, που σχετίζεται και με την ενόραση, τη διαίσθηση κ.λ.π.

Με την όψη αυτή, λοιπόν, ίσως ήρθε η στιγμή να στραφείς περισσότερο προς τα "μέσα" και να ενισχυθούν οι ικανότητές σου αυτές. Παράλληλα, μπορεί να έρθουν στο προσκήνιο πρόσωπα ή καταστάσεις από προηγούμενες ζωές σου!

Σε κάθε περίπτωση, φαίνεται ότι βρίσκεται σε μία περίοδο ψυχικής και "εσωτερικής" μεταμόρφωσης, όπου και η εσωτερική αναζήτηση θα είναι κυρίαρχη στη ζωή σου!

Φιλικά

Aγαπητή Μάρω καλησπέρα και με συγχωρείς που σε ενοχλώ πάλι, στο κειμενό σου μιλάς για καρμικές όψεις και γεγονότα οπως και για αίσθηση εσωτερικής μεταμόρφωσης, δυστυχώς όμως μέχρι στιγμής στην ζωή μου δεν εχει συμβεί κάποιο συμβάν ουτε νιώθω να αλλάζει κάτι, αντιθέτως θα ελέγα, ολα μενουν ιδια και εσωτερικά και εξωτερικά και η απογοητευση μεγαλώνει. Αν σου είναι ευκολο μπορείς να μου εξηγησεις τι εννοείς ? δηλάδη τι το καρμικό μπορει να συμβεί ? ξέρω πως το vertex μου στο γενεθλιο ωροσκοπιο βρισκεται στον 7 οίκο, μπορει αυτο να σημαινει πως θα προκύψει μια σημαντική γνωριμία??

Θα χαρώ να βρω απάντηση σου, σε ευχαριστώ και πάλι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Vertex
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιουν 2008 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

mary7 έγραψε:
Aγαπητή Μάρω καλησπέρα και με συγχωρείς που σε ενοχλώ πάλι, στο κειμενό σου μιλάς για καρμικές όψεις και γεγονότα οπως και για αίσθηση εσωτερικής μεταμόρφωσης, δυστυχώς όμως μέχρι στιγμής στην ζωή μου δεν εχει συμβεί κάποιο συμβάν ουτε νιώθω να αλλάζει κάτι, αντιθέτως θα ελέγα, ολα μενουν ιδια και εσωτερικά και εξωτερικά και η απογοητευση μεγαλώνει. Αν σου είναι ευκολο μπορείς να μου εξηγησεις τι εννοείς ? δηλάδη τι το καρμικό μπορει να συμβεί ? ξέρω πως το vertex μου στο γενεθλιο ωροσκοπιο βρισκεται στον 7 οίκο, μπορει αυτο να σημαινει πως θα προκύψει μια σημαντική γνωριμία??

Θα χαρώ να βρω απάντηση σου, σε ευχαριστώ και πάλι

Αγαπητή mary7

Θα περιμένουμε και θα δούμε!

Το Vertex τα τελευταία χρόνια το μελετώ, εν είδει στατιστικής.

Ας μη ξεχνάμε, πάντως, ότι μία όψη ποτέ δε δουλεύει μόνη της, μεγάλο ρόλο παίζουν και οι υπόλοιπες διελεύσεις σε ένα ωροσκόπιο.

Φιλικά

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιούλ 2008 14:43 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Αγαπητή Site Admin για όλες τις απορίες μας να απευθυνόμαστε στην Σύγχρονη Ελληνική Αστρολογία ή αφορούσε μόνο το συγκεκριμένο θέμα :?: Ευχαριστώ :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιούλ 2008 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

peggylou έγραψε:
Αγαπητή Site Admin για όλες τις απορίες μας να απευθυνόμαστε στην Σύγχρονη Ελληνική Αστρολογία ή αφορούσε μόνο το συγκεκριμένο θέμα :?: Ευχαριστώ :!:

Αγαπητή peggylou

Για τις απορίες σας μπορείτε να απευθύνεστε είτε εδώ, είτε στη Σύγχρονη Ελληνική Αστρολογία.

Το θέμα αυτό θα είναι ενεργό και στις δύο σελίδες.

Απλά σκέφθηκα κάποια θέματα να μοιραστούν και στην παρούσα σελίδα να δοθεί περισσότερο έμφαση στις αστρολογικές γνώσεις!

Φιλικά

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιούλ 2008 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Κατάλαβα κανένα πρόβλημα απλά για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια ερωτήματα. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2008 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

οι περιοδοι που ειναι ο ερμης αναδρομος δεν μας φερνουν επαναπροσεγγισεις?
σωστο η λεω κατι λαθος ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: :) απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2008 11:34 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Site Admin έγραψε:
ΖΟΕLINA έγραψε:
Κυρια Μαρω ηθελα να ρωτησω πως βρισκουμε τον Χειρωνα στο χαρτη μας;

Ευχαριστω

Αγαπητή ΖΟΕLINA

Δεν υπάρχει κάποια απλή μαθηματική φόρμουλα για να υπολογίσουμε το Χείρωνα. Ο Χείρωνας είναι ένα ουράνιο σώμα.

Με τα σύγχρονα αστρολογικά προγράμματα, μπορούμε να βρούμε τη θέση του Χείρωνα σε ένα γενέθλιο χάρτη.

Ο δικός σου Χείρωνας βρίσκεται στους Ιχθείς, στις 9 μοίρες.

Φιλικά

αλήθεια πως μπορώ να προμηθευτώ ένα τέτοιο πρόγραμμα ? υπάρχει ενδεχομένως και κάποια ιστοσελίδα ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2008 11:40 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Site Admin έγραψε:
ΖΟΕLINA έγραψε:
Γεια σας κυρια Μαρω.
Ο δικος μου χαρτης δειχνει αν εδω ειναι το τελος της σχεσης;
Για αλλη μια φορα νοιωθω πως εχω πεθανει.... Αποψε.

Αγαπητή ΖΟΕLINA

Ο δικός σου χάρτης δείχνει ένα τέλος... και μία καινούργια αρχή...

Τέλος της παλιάς ενέργειας της σχέσης και αναγέννησή της...

Ή

Τέλος της σχέσης και ξεκίνημα μίας καινούργιας!!!

Το Σύμπαν θα δείξει, τι τελικά θα συμβεί για το καλό σου...

Όταν, όμως, τα βιώνουμε... δεν είναι και ότι το καλύτερο...

Φιλικά

θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί νοιώθω ακριβώς το ίδιο τους τελευταίους τουλάχιστον 6 μήνες. Φαίνετσι στον χάρτη μου το τέλος κάποιας σχέσης ή η αναγεννησή της ξεκίνημα μιας νέας?
... και γω διαλέγω τον δρόμο της υπομονής .......το σύμπαν λέω θα μου δίξει το δρόμο... λέω μέσα μου για να αντέχω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2008 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

ποιοί τύποι είναι οι "ποσειδώνιοι τύποι"
και τη σημαίνει ποσειδώνιος τύπος ?

φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Οκτ 2008 13:59 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Αν γνωρίζουμε μόνο την ημερομηνία γέννησης ενός ατόμου και όχι την ώρα γέννησης τι κάνουμε ? πως μπορούμε να βγάλουμε χάρτη ? βάζουμε ας πούμε ώρα 00,00 ίσως να έχει δοθεί ήδη απάντηση αλλά δεν κατάφερα να την βρώ.

και από ότι έχω καταλάβει κάποιοι πλανήτες αλλάζουν ανά έτη ζώδιο ποιοι είναι αυτοί και ανά πόσα έτη αλλάζουν ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΧΑΡΤΕΣ ΣΥΝΑΣΤΡΙΑΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Οκτ 2008 11:40 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

γειά και χαρά σε όλους ..
θα ήθελα να ρωτήσω όταν κάνουμε την μελέτη μιας ερωτικής συναστρίας ποιόν χάρτη μελετάμε αυτόν της ερωτικής συναστρίας που δίχνει την αλληλεπίδραση του ενος ατόμου στο άλλο ?
ή τον σύνθετο χάρτη ?
υποθέτω και τα δύο μάζι αλλά ποιες όψεις παίρνω από τον ένα χάρτη και ποιές από τον άλλο

δηλ. στην μελέτη μου με ένα άλλο άτομο στην ερωτική συναστρία ο ήλιος μου τετραγωνίζει την σελήνη μου ενώ στον σύνθετο χάρτι ο ήλιος μου είναι σε σύνοδο με την σελήνη του

τι ίσχυει τελικά και πως μπορώ να το ερμηνεύσω το παραπάνω ?

ευχαριστώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟΣ 7ος ΟΙΚΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2008 13:55 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Παρακαλώ θέλω να ρωτήσω το εξής στον 7ο οίκο μου δεν έχω τίποτα ... είναι άδειος εντελώς ...

τι σημαίνει αυτό ότι δεν θα παντρεύτώ ? ποτε !! :roll:

και αν σε μια ερωτική συναστρία ο ένας δεν εχει πλανητες στον 7ο οικου του άλλου δημιουργεί πρόβλημα στην σχέση σταματάει την εξελιξή της σε κάτι πιο μόνιμο ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιαν 2009 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Επανέρχομαι πιο ενημερωμένη και συμπληρώνω πως
ο σύνθετος χάρτης μελετά την σχέση δύο ατόμων σαν ξεχωριστή οντότητα και μελετάτε ξεχωριστά σαν το ωροσκόπιο ενός ατόμου !
η ερωτική συναστρία είναι αυτή που δίχνει την αλληλεπήδραση των δύο ατόμων σε μια σχέση τη αισθήματα προκαλεί ο ένας στον άλλον πια κομμάτια της προσωπικότητας του επιρρεάζει.

φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2009 05:04 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

parikaras έγραψε:
οι περιοδοι που ειναι ο ερμης αναδρομος δεν μας φερνουν επαναπροσεγγισεις?
σωστο η λεω κατι λαθος ?

Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο!

Άλλωστε, οι κοινωνικές και οι ερωτικές σχέσεις προσδιορίζονται, κυρίως, από την Αφροδίτη.

Αυτές τις όψεις πρέπει να κοιτάμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟΣ 7ος ΟΙΚΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2009 05:09 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

ΦΕΓΓΑΡΟΛΟΥΣΤΗ έγραψε:
Παρακαλώ θέλω να ρωτήσω το εξής στον 7ο οίκο μου δεν έχω τίποτα ... είναι άδειος εντελώς ...

τι σημαίνει αυτό ότι δεν θα παντρεύτώ ? ποτε !! :roll:

και αν σε μια ερωτική συναστρία ο ένας δεν εχει πλανητες στον 7ο οικου του άλλου δημιουργεί πρόβλημα στην σχέση σταματάει την εξελιξή της σε κάτι πιο μόνιμο ?

Φίλη μου!

Στην περίπτωση που ο Έβδομος Οίκος είναι άδειος, τότε κοιτάμε τον κυβερνήτη του Οίκου (σε ποιον Οίκο βρίσκεται και τι όψεις κάνει).

Επίσης, κοιτάμε και την Αφροδίτη μας (σε ποιον Οίκο βρίσκεται και τι όψεις κάνει).

Τα ίδια κοιταμε και σε μία Συναστρία!!!
:D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2009 05:27 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

ΦΕΓΓΑΡΟΛΟΥΣΤΗ έγραψε:
ποιοί τύποι είναι οι "ποσειδώνιοι τύποι"
και τη σημαίνει ποσειδώνιος τύπος ?

φιλικά

Φίλη μου!

Ο Ποσειδώνιος τύπος είναι αυτός που επηρεάζεται έντονα από το στοιχείο των Ιχθύων.

Για παράδειγμα, είναι αυτός που μπορεί να έχει σύνοδο Ήλιου ή Σελήνης με Ποσειδώνα, στον Δωδέκατο Οίκο του ή και τους περισσότερους πλανήτες του στον Δωδέκατο Οίκο του (έχω συναντήσει τέτοια ωροσκόπια).

ΦΕΓΓΑΡΟΛΟΥΣΤΗ έγραψε:
Αν γνωρίζουμε μόνο την ημερομηνία γέννησης ενός ατόμου και όχι την ώρα γέννησης τι κάνουμε ? πως μπορούμε να βγάλουμε χάρτη ? βάζουμε ας πούμε ώρα 00,00 ίσως να έχει δοθεί ήδη απάντηση αλλά δεν κατάφερα να την βρώ.

και από ότι έχω καταλάβει κάποιοι πλανήτες αλλάζουν ανά έτη ζώδιο ποιοι είναι αυτοί και ανά πόσα έτη αλλάζουν ?

Αν γνωρίζουμε μόνο την ημερομηνία, κοιτάμε απλά τους πλανήτες και τις όψεις που σχηματίζουν μεταξύ τους. Αν θέλουμε να τους δούμε σε ένα χάρτη βάζουμε σαν ώρα εκκίνησης 12 το μεσημέρι (δεν κοιτάμε, όμως, τους Οίκους).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΡΑΨΤΕ ΕΔΩ ΟΤΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Απρ 2009 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Γεια σας μετά από αρκετό καιρό. Θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ακριβώς "αστρολογικό δίδυμο" και ποια είναι τα κοινά στοιχεία που πρέπει να υπάρχουν με το άλλο άτομο. Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Απορία για Άρη και Αφροδίτη σε συναστρία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Απρ 2009 00:17 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Καλησπέρα! Εξετάζοντας ένα χάρτη συναστρίας μου γεννήθηκε η εξής απορία... Η αφροδίτη της γυναίκας είναι στον αιγόκερω (29.50') και ο άρης του άντρα στην παρθένο (21.44') και από όσο γνωρίζω η απόσταση των μοιρών είναι μεγάλη και δεν σχηματίζουν όψη. Το οτι βρίσκονται σε ζώδια της γης αποτελεί θετική ένδειξη παρόλο που δεν υπάρχει όψη τριγώνου μεταξύ τους;

Επίσης στους ίδιους χάρτες η αφροδίτη του άντρα στο λέοντα (18.20") κάνει τρίγωνο με τον ωροσκόπο της γυναίκας στον Κριό (18.26"). Η απορία μου είναι αν η όψη αυτή αφροδίτης - ωροσκόπου δείχνει κάποιες ομοιότητες με την όψη Αφροδίτης - Άρη επειδή ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου της γυναίκας είναι ο Αρης. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα...

Όποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει! Ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 408 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: