ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΔΙΕΛΕΥΣΕΙΣ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιούλ 2007 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Θα ηθελα να προτεινω, αν μπορει να γινει, να γραφτουν σχετικα αρθρα, με τι μπορει να σημαινει η διελευση των πλανητων απο τον καθε οικο.

Ξερω βέβαια οτι ειναι πολυ μεγαλο αυτο το θεμα, αλλα θα βοηθουσε ολους εμας να καταλαβουμε περισσοτερο πως λειτουργουν οι πλανητες αναλογα τον οικο που διευλανουν.

Ευχαριστω πολυ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΕΛΕΥΣΕΙΣ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Ιούλ 2007 22:22 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

melodia έγραψε:
Θα ηθελα να προτεινω, αν μπορει να γινει, να γραφτουν σχετικα αρθρα, με τι μπορει να σημαινει η διελευση των πλανητων απο τον καθε οικο.

Ξερω βέβαια οτι ειναι πολυ μεγαλο αυτο το θεμα, αλλα θα βοηθουσε ολους εμας να καταλαβουμε περισσοτερο πως λειτουργουν οι πλανητες αναλογα τον οικο που διευλανουν.

Αγαπητή melodia

Πραγματικά, είναι πολύ μεγάλο αυτό το θέμα!

Θα μπορούσαμε, όμως, να πούμε το εξής....

Σε κάθε διέλευση υπάρχει μία αμοιβαία αλληλεπίδραση του πλανήτη με τον Οίκο (ιδιότητες πλανήτη + ιδιότητες Οίκου = αποτέλεσμα).

Αν θέλεις, μπορούμε να ξεκινήσουμε με παραδείγματα, σιγά - σιγά!

Φιλικά

Ο πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάσταχτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Αύγ 2007 13:20 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

Ξεκινάμε με τις ερωτησεις μας για τις διελευσεις:

1. Διελευση του Κρονου (Λέων) σε ακριβή σύνοδο με ωροσκοπο (Λεων).

2. Διελευση Δία σε ακριβή σύνοδο με ωροσκόπο

3. Διελευση Κρόνου απο τον 9ο οικο (Λέων - Παρθένος) και με Αρη (παρθένο) και Αφροδίτη (Λεων) μέσα σε αυτον τον οικο

Τι μπορουν να φέρουν αυτές οι διελευσεις?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Αύγ 2007 18:52 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Αγαπητή melodia εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ αλλά από προσωπική πείρα με Κρόνο στον 9ο οίκο (διέλευση, καρκίνος - λέων) δυσκολεύτηκα πολύ σε σπουδές και ανώτερη μόρφωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Αύγ 2007 19:33 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

lefki έγραψε:
Αγαπητή melodia εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ αλλά από προσωπική πείρα με Κρόνο στον 9ο οίκο (διέλευση, καρκίνος - λέων) δυσκολεύτηκα πολύ σε σπουδές και ανώτερη μόρφωση.

lefki

η διελευση αυτη που γραφω για τον 9ο οικο δεν αφορα εμενα.
Το ειδα στης μητερας μου τον χαρτη και οσο ο Κρόνος στον Λεων εκανε διελευση απο αυτον τον οικο, ηρθε σε συνοδο με την Αφροδιτη της και αυτο της εφερε πολλα προβληματα υγειας (κυβερνητης 6ου οικου η Αφροδιτη).

Μπαινοντας ο Κρονος στην Παρθενο θα πιασει τον Αρη της στον 9ο οικο και αυτο με ανησυχει πολυ.

Πάντως σε ευχαριστω για την παραθεση σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Αύγ 2007 00:13 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

melodia έγραψε:

Σε αυτή την περίπτωση ξεκινάει ένας καινούργιος κύκλος του Κρόνου και του Δία, φέρνοντας καινούργια ξεκινήματα, ευκαιρίες και εμπειρίες στη ζωή μας. Στην περίπτωση, δε του Κρόνου ίσως έχουμε καινούργια ξεκινήματα και στον επαγγελματικό τομέα.

melodia έγραψε:
3. Διελευση Κρόνου απο τον 9ο οικο (Λέων - Παρθένος) και με Αρη (παρθένο) και Αφροδίτη (Λεων) μέσα σε αυτον τον οικο

Η διέλευση του Κρόνου στον Ένατο Οίκο ευνοεί τη σοβαρή έρευνα σε φιλοσοφικά και θρησκευτικά πεδία. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι ευνοεί και την απόκτηση πτυχίου, αν το έχεις παρατήσει στη μέση (σε στρώνει στο διάβασμα... θες δε θες... :lol: :lol: :lol:). Παράλληλα, με αυτή την όψη μπορεί να καταξιωθείς στο εξωτερικό, να ακουστεί το όνομά σου στο εξωτερικό ή να σχετιστείς με καταξιωμένα άτομα που σχετίζονται με το εξωτερικό.

Φιλικά

Ο πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάσταχτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Αύγ 2007 16:16 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Site Admin έγραψε:
melodia έγραψε:

Σε αυτή την περίπτωση ξεκινάει ένας καινούργιος κύκλος του Κρόνου και του Δία, φέρνοντας καινούργια ξεκινήματα, ευκαιρίες και εμπειρίες στη ζωή μας. Στην περίπτωση, δε του Κρόνου ίσως έχουμε καινούργια ξεκινήματα και στον επαγγελματικό τομέα.

melodia έγραψε:

Η διέλευση του Κρόνου στον Ένατο Οίκο ευνοεί τη σοβαρή έρευνα σε φιλοσοφικά και θρησκευτικά πεδία. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι ευνοεί και την απόκτηση πτυχίου, αν το έχεις παρατήσει στη μέση (σε στρώνει στο διάβασμα... θες δε θες... :lol: :lol: :lol:). Παράλληλα, με αυτή την όψη μπορεί να καταξιωθείς στο εξωτερικό, να ακουστεί το όνομά σου στο εξωτερικό ή να σχετιστείς με καταξιωμένα άτομα που σχετίζονται με το εξωτερικό.

Φιλικά

δηλ η διελευση ενός πλανητη (π.χ του Κρόνου που αναφέρω παραπανω με Αφροδίτη) απο καποιο οικο δεν επηρεάζει τον πλανήτη που βρισκεται εκει, οταν ερθουν σε σύνοδο?

Οταν ερθουν σε σύνοδο, δεν ενεργοποιειται ο πλανητης αυτος και αναλογα ποιον οικο κυβερναει και τις οψεις που υπαρχουν στον χαρτη μας??

Δηλ αν π.χ. η Αφροδίτη εχει κακές οψεις στον γενεθλιο χάρτη, δεν θα ενεργοποιηθουν με την διελευση ενός πλανητη με καποια αποτελεσματα?
θετικά ή αρνητικά???

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Αύγ 2007 16:40 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

melodia έγραψε:
δηλ η διελευση ενός πλανητη (π.χ του Κρόνου που αναφέρω παραπανω με Αφροδίτη) απο καποιο οικο δεν επηρεάζει τον πλανήτη που βρισκεται εκει, οταν ερθουν σε σύνοδο?

Οταν ερθουν σε σύνοδο, δεν ενεργοποιειται ο πλανητης αυτος και αναλογα ποιον οικο κυβερναει και τις οψεις που υπαρχουν στον χαρτη μας??

Δηλ αν π.χ. η Αφροδίτη εχει κακές οψεις στον γενεθλιο χάρτη, δεν θα ενεργοποιηθουν με την διελευση ενός πλανητη με καποια αποτελεσματα?
θετικά ή αρνητικά???

Και βέβαια οι στενές όψεις εκλύουν ενέργειες! Οι εσωτερικοί πλανήτες, παραδοσιακά, επηρεάζονται από τους εξωτερικούς.

Απλά, στο θέμα αυτό συζητάμε τις διελεύσεις των πλανητών στους Οίκους.

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Αύγ 2007 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Οκ Ευχαριστω γιατι μπερδευτηκα λίγο.

Μαθαίνω όμως σιγά σιγά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Αύγ 2007 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Site Admin έγραψε:
melodia έγραψε:

Φιλικά

Αρα να συμπερανω οτι οι διελευσεις αυτες απο τον ωροσκοπο, αφορουν ολον τον 1ο οικο και εχει αμεση επιδραση και στον 7ο οικο?
Για τον Δία σε αυτον το αξονα σημαινει επεκταση σε πολλους τομεις
Οσον αφορα την διελευση του Κρόνου απο τον 1ο οικο, χρειαζεται περισσότερη προσοχη και θα πρεπει το ατομο να δείξει σοβαρότητα και υπευθυνότητα, να χαλιναγωγήσει τον εαυτο του για να μην δει σχέσεις και συνεργασιες να καταρέουν???

Κάπως ετσι ερμηνευεται???

Ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Αύγ 2007 22:35 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

melodia έγραψε:
Αρα να συμπερανω οτι οι διελευσεις αυτες απο τον ωροσκοπο, αφορουν ολον τον 1ο οικο και εχει αμεση επιδραση και στον 7ο οικο?

Πολύ σωστά! Οι πλανήτες που κάνουν στενή όψη με τον Ωροσκόπο κάνουν, πάράλληλα, και όψη αντίθεσης με τον κυβερνήτη του Έβδομου Οίκου.

melodia έγραψε:
Για τον Δία σε αυτον το αξονα σημαινει επεκταση σε πολλους τομεις
Οσον αφορα την διελευση του Κρόνου απο τον 1ο οικο, χρειαζεται περισσότερη προσοχη και θα πρεπει το ατομο να δείξει σοβαρότητα και υπευθυνότητα, να χαλιναγωγήσει τον εαυτο του για να μην δει σχέσεις και συνεργασιες να καταρέουν???

Κάπως ετσι ερμηνευεται???

Ο Δίας ότι "αγγίζει" και όπου περνάει, αυξάνει και επεκτείνει.

Ο Κρόνος, αν δείξουμε ωριμότητα και υπευθυνότητα, μας ανταμείβει... σαν ένας καλός πατέρας. Η "δουλειά" του Κρόνου είναι να μας ωριμάσει, να δομήσει το "εγώ" μας και να μας εξελίξει!

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

"Ο Δίας ότι "αγγίζει" και όπου περνάει, αυξάνει και επεκτείνει."

Αυτος ο ατιμος ο Διας που ειναι τωρα στον πεμπτο μου οικο θα δειξει κατι καλο?? Γιατι μεχρι τωρα ολο εμποδια, καθυστερησεις, αναποφασιστικοτητα και άλλες τετοιες "ομορφιες" μού βγαζει!! Λες κι ειναι ο Κρονος πανω μου! Κι οχι τιποτα αλλά τον Κρονο τον ειχα τοσο καιρο στον ωροσκοπο μου και με ειχε φτασει στα ορια μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

norma έγραψε:
"Ο Δίας ότι "αγγίζει" και όπου περνάει, αυξάνει και επεκτείνει."

Αυτος ο ατιμος ο Διας που ειναι τωρα στον πεμπτο μου οικο θα δειξει κατι καλο?? Γιατι μεχρι τωρα ολο εμποδια, καθυστερησεις, αναποφασιστικοτητα και άλλες τετοιες "ομορφιες" μού βγαζει!! Λες κι ειναι ο Κρονος πανω μου! Κι οχι τιποτα αλλά τον Κρονο τον ειχα τοσο καιρο στον ωροσκοπο μου και με ειχε φτασει στα ορια μου.

Αμ... δε φταίει αυτός ο φουκαράς ο Κρόνος!

Άλλος... είναι ο υπαίτιος... μήπως ο διελαύνων Ποσειδώνας κάνει στενή όψη με την προοδευμένη σου Σελήνη;;;;;;;;

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 21:32 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Αποκαλυψη!!! Μολις ειδα ξανα το χαρτη μου και φυσικα εχεις δικιο! Απλα δεν μπορω να τα ερμηνευσω ακομα.
Που θα παει παντως.. καποια στιγμη θ' αλλαξουν θεση παλι! Ευχομαι προς το καλυτερο ομως!

Σ' ευχαριστω πολυ πολυ Μαρω γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι συμβαινει.
:smt168

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

norma έγραψε:
Αποκαλυψη!!! Μολις ειδα ξανα το χαρτη μου και φυσικα εχεις δικιο! Απλα δεν μπορω να τα ερμηνευσω ακομα.
Που θα παει παντως.. καποια στιγμη θ' αλλαξουν θεση παλι! Ευχομαι προς το καλυτερο ομως!

Σ' ευχαριστω πολυ πολυ Μαρω γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι συμβαινει.
:smt168

Να είσαι καλά norma μου!

Ξέρεις πόσες φορές... σε ανάλογες ερωτήσεις, ενώ θεωρούσαν όλοι υπαίτιο τον Κρόνο... αποκαλύφθηκε ότι οι υπαίτιοι ήταν ή ο Ποσειδώνας ή ο Πλούτωνας;;;;

Όταν ο Κρόνος βρισκόταν στους Διδύμους, τετραγώνισε τον Ήλιο μου και μετά όταν βρισκόταν στον Καρκίνο τετραγώνισε τη Σελήνη μου. Τις χρονιές εκείνες πήγα πολύ καλά επαγγελματικά!

Φιλικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2007 19:16 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Έχω μια ερωτησούλα...
Σε λίγες μέρες η διελαύνουσα Αφροδίτη θα σχηματίσει σύνοδο με τη γενέθλια μου Αφροδίτη (18') στο Ζυγό. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει? Με δεδομένο βέβαια και το ότι ο Κρόνος είναι κατσικωμένος στο ηλιακό μου ζώδιο! Δεν είναι σε σύνοδο ακόμα αφού είμαι γεννημένη 16/9/84 11:40 (Αθήνα) αλλά...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2007 00:54 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

Προσπαθώντας να δω πόσο σημαντικό ήταν/θα είναι μια συγκεκριμένη συνάντηση για τη ζωή μου έπαιξα λίγο με τις διελεύσεις της δεδομένης ημερομηνίας...

Να τι είδα...
Δίας σε σύνοδο με γενέθλια Αφροδίτη (Ζυγός, 11ος οίκος) μου
Κρόνος τετράγωνο με γενέθλια Αφροδίτη μου
Ποσειδώνας τρίγωνο με γενέθλια Αφροδίτη μου
Πλούτωνας εξάγωνο με γενεθλια Αφροδίτη μου
Αφροδίτη ημιτετράγωνο με γενέθλια Αφροδίτη μου
Σελήνη ημιεξάγωνο με γενέθλια Αφροδίτη μου
Χείρωνας και Λίλιθ τετράγωνο με γενέθλια Αφροδίτη μου

Επιπλέον, Ακμή 7ου οίκου μου στον Ταύρο (Κυβερνήτης Αφροδίτη).

Επίσης, Ακμή 5ου οίκου μου στις τελευταίες μοίρες Υδροχόου (Ουρανός) και είδα
Σελήνη τετράγωνο με γενέθλιο Ουρανό
Ερμής σύνοδο με γενέθλιο Ουρανό (στη μία μοίρα)
Αφροδίτη σύνοδο με γενέθλιο Ουρανό
Δίας εξάγωνο με γενέθλιο Ουρανό
Ουρανός τετράγωνο με γενέθλιο Ουρανό
ΠΟσειδώνας εξάγωνο με γενέθλιο Ουρανό
Χείρωνας ημιτετράγωνο με γενέθλιο Ουρανό
Λίλιθ bQ με γενέθλιο Ουρανό

Όπως καταλαβαίνετε, έχω κατα-μπερδευτεί! Θα ήταν εύκολο κάποιος να με βοηθήσει λίγο?? Πως θα μπορούσαν να ερμηνευτούν?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2007 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής

ΟΥΠΣ!!!
Λάθος!
Ακμή 5ου οίκου μου στις τελευταίες μοίρες Ιχθύων, όχι Υδροχόου!
Γράφω τα σωστά,
Ήλιος σύνοδο με γενέθλιο Ποσειδώνα
Ουρανός εξάγωνο με γενέθλιο Ποσειδώνα
Πλούτωνας σύνοδος με γενέθλιο Ποσειδώνα
Βόρειος δεσμός τρίγωνο με γενέθλιο Ποσειδώνα
Δίας Q με γενέθλιο Ποσειδώνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες