ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2012 16:57 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ

Σ’ ένα βαθύ διαλογισμό μου για τον κόσμο τούτο... για την κατάντια και τη συμπεριφορά των ανθρώπων.... κάλεσα το πνεύμα του αγαπημένου μου Διδάσκαλου, του Ιωάννη, για μία πνευματική συζήτηση μαζί του....

- Είμαστε παιδιά του αστερόεντος ουρανού...

- Όταν η καρδιά μιλά, δε χωράει η λογική...

- Σ' ευχαριστώ που ήρθες... μα δεν πρόλαβα να σε ρωτήσω κάτι ακόμη...

- Γνωρίζω, τι κρύβεις στην ψυχή σου...

- Σίγουρα γνωρίζεις... έχετε τόσες χάρες εκεί Πάνω, που δεν τις έχουμε εμείς εδώ...

- Όλοι τις διαθέτετε, μόνο που δεν τις έχετε καλλιεργήσει...

- Και οι άγουρες ψυχές έχουν τις ίδιες χάρες Διδάσκαλε;

- Όλες παιδί μου, αφού είναι τμήματα του Θεού, αναπόσπαστα κομμάτια...

- Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι... είχα ρωτήσει και τον αγαπημένο δάσκαλο το Σωκράτη, αλλά όχι σε προσωπικό επίπεδο... τώρα σε ρωτώ για μένα... πες μου Διδάσκαλε, γιατί εισπράττω συνέχεια προδοσίες;

- Και θα εισπράττεις, όσο οι άλλοι θα νιώθουν κατώτεροί σου...

- Δηλαδή θέλεις να πεις, πως ο κόσμος προδίδει για να νιώσει ανώτερος;

- Ακριβώς! Μέσα από την προδοσία, νιώθει κάποιος υπεροχή! Νιώθει δυνατός όταν προκαλεί στον άλλον τον πόνο... και μέσα από αυτή την κατάσταση προσπαθεί να τον εξουσιάσει, κάνοντάς τον υποχείριό του...

- Το καταλαβαίνω αυτό Διδάσκαλε, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι... πως μπορεί να σε προδώσει κάποιος, αφού σε αγαπά!

- Η ερώτησή σου είναι πολύ σωστή παιδί μου, γιατί συνήθως αυτοί που μας αγαπούν μας προδίδουν... και τα πιο οικεία μας πρόσωπα ακόμα... και ξέρεις γιατί; Γιατί όσο πιο στενή σχέση υπάρχει με έναν άνθρωπο, τόσο και πιο έντονος γίνεται ο ανταγωνισμός, η μεθόδευση και η επιβολή!

- Γιατί όμως συμβαίνει αυτό, μπορείς να μου πεις;

- Συμβαίνει, γιατί ο άνθρωπος είναι ένα εγωιστικό ον... Για να νιώθει καλά και ασφαλής χρειάζεται να διαμορφώσει τον κόσμο γύρω του κατά το δοκούν... αν ο αγαπημένος του άνθρωπος διαθέτει μία ανωτερότητα και μία υπεροχή έναντί του, θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο, συνειδητά ή ασυνείδητα, να τον μειώσει, μέσα από διάφορους ψυχολογικούς χειρισμούς. Ένας από αυτούς είναι και η προδοσία...

- Θέλεις να πεις, δηλαδή, ότι όταν κάποιος με προδίδει, με τον τρόπο του μειώνει την αυτοεκτίμησή μου;

- Ναι, αυτό θέλω να πω... όταν μας προδίδουν νιώθουμε ότι δεν αξίζουμε, αλλιώς γιατί να μας προδώσουν; Θα προδώσεις ποτέ κάποιον που εκτιμάς; Όχι! Θα προδώσεις ποτέ κάποιον που θαυμάζεις; Όχι! Θα προδώσεις ποτέ κάποιον που σέβεσαι; Όχι! Θα προδώσεις ποτέ κάποιον που αγαπάς, με όρους ή μη; Ναι! Αν είσαι ψυχικά ελλιπής και δεν έχεις δουλέψει με τον εαυτό σου, ώστε να δεχθείς τα χαρίσματα του άλλου που ίσως δεν τα διαθέτεις εσύ...

- Σ' ευχαριστώ Διδάσκαλε, θα ήθελα να σε ρωτήσω τώρα κάτι άλλο... γνωρίζω άτομα που έχουν προδώσει, χωρίς να νιώθουν κατώτεροι απέναντι σε αυτά τα άτομα, τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση;

- Είσαι σίγουρη παιδί μου γι' αυτό, έχεις ψάξει στην ψυχή τους για να βρεις τα βαθύτερα κίνητρά τους;

- Η αλήθεια είναι πως όχι... απλά τα φαινόμενα αναφέρω...

- Ίσως τα άτομα αυτά κάποια στιγμή ένιωσαν κατώτερα, σε ένα γεγονός που συνέβη ή σε μία λογομαχία... ξέρεις, επάνω στο θυμό του ο άνθρωπος μπορεί να ξεστομίσει και βαριές κουβέντες... έτσι το γεγονός αυτό θάφτηκε στο υποσυνείδητό τους και όταν ήρθε η κατάλληλη στιγμή πρόδωσαν για να επανακτήσουν την ανωτερότητα που νόμιζαν πως είχαν χάσει σε σχέση με το άτομο αυτό...

- Τώρα που το σκέφτομαι βλέπω πως έχεις απόλυτο δίκιο!

- Τα υποβόσκοντα κίνητρα, είναι πολύ πιο επικίνδυνα από τα φανερά, τα κατανοητά και αυτά μπορεί να προκαλέσουν τον πόνο...

- Με βοήθησες πάρα πολύ Διδάσκαλε για να καταλάβω τόσα πράγματα που κλωθογύριζαν αυτές τις μέρες στο μυαλό μου...

- Θα ήθελες να μου δώσεις μία τελευταία συμβουλή;

- Θα σου πω κάτι παιδί μου για να το θυμάσαι... τα άτομα που θα δεχθούν την ανωτερότητά σου και την υπεροχή της ψυχής σου, θα είναι και αυτά που θα παραμείνουν δίπλα σου, μέχρι το τέλος....

- Χρειάζεται να συγχωρούμε αυτούς που μας πρόδωσαν;

- Ναι παιδί μου, να συγχωρούμε, όπως και ο Θεός συγχωρεί όλα τα πλάσματά Του, αλλά να μην ξεχνούμε... γιατί αυτός που μας πρόδωσε... αν δεν τελειοποιήσει τον εαυτό του, θα μας προδώσει ξανά... και ξανά...

- Σ' ευχαριστώ και πάλι αγαπημένε μου Διδάσκαλε, θα τα πούμε ξανά γιατί έχω να σε ρωτήσω πολλά, για την εποχή που διανύουμε και την Αποκάλυψη...

- Ότι χρειαστείς παιδί μου, εδώ θα είμαι για σένα και σε όσους με ζητήσουν....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: