ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟ ΘΕΟΛΟΓΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2012 17:54 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Έφυγα... χάθηκα... και ταξίδεψα σ' έναν κόσμο άγνωστο....

Εικόνα

Ο αέρας καθαρός, να λικνίζει χαδιάρικα τις φυλλωσιές των δέντρων και ένας ηλιόλουστος ήλιος... να διασκορπά παντού τις ευεργετικές του ακτίνες....

Καθώς κοιτάζω τον εαυτό μου βλέπω ένα αέρινο πέπλο να με περιβάλει και τα μαλλιά μου να κυματίζουν ανέμελα...

Που να βρίσκομαι, άραγε, αναρωτιέμαι....

- Βρίσκεσαι στο δρόμο της γνώσης και της κάθαρσης, ακούω μια φωνή δίπλα μου....

Ποιος είναι; αναφωνώ....

- Εγώ, δε μ' αναγνωρίζεις;

Γυρίζω το κεφάλι μου και βλέπω μια φιγούρα ενός άντρα να με κοιτά με μάτια γεμάτα μ’ Αγάπη και κατανόηση.... Είχε μακριά γενειάδα, φωτεινό και ροδοκόκκινο πρόσωπο... κρατούσε στα χέρια του ένα μακρύ ραβδί....

- Ιωάννη! Είσαι αλήθεια εσύ;

- Ναι, αγαπημένη μου ψυχή.... εγώ είμαι....

Και τότε στον παράξενο τούτο τόπο.... που ο χρόνος είχε σταματήσει... δάκρυα άρχισαν μονομιάς να κυλούν στα μάγουλά μου... ένιωσα τότε την ψυχή μου να γαληνεύει....

Σπεύδω κοντά του και του λέω, σ' ευχαριστώ που ήρθες ξανά για να με συμβουλέψεις...

Εκείνος με κοίταξε τότε τρυφερά και χαϊδεύοντάς με απαλά στο πρόσωπο μου λέει...

- Ξέρεις, εδώ είμαστε απόλυτα ελεύθεροι.... δεν είμαστε εγκλωβισμένοι σε σώματα.... μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις....

- Δε θέλω να φύγω από εδώ... φωνάζω με παράπονο.... η Γη μου φαίνεται τόσο ξένη... πως θα επιβιώσουμε εμείς, οι διαφορετικές ψυχές;

- Εδώ συναντιόμαστε για να καθαρίζουμε από την ενεργειακή σκουριά που μαζεύουμε καθημερινά από τη ζωή μας στη Γη.... για να ανακτούμε δυνάμεις και για να λαμβάνουμε οδηγίες και φώτιση για την αποστολή μας.... σε λίγο θα πρέπει να γυρίσουμε και πάλι πίσω....

- Άμα γυρίσω πίσω.... θα νιώσω πάλι τον πόνο... κι' εδώ ζω την απόλυτη γαλήνη.... Αγαπημένε μου δάσκαλε... δεν αντέχω αυτό τον πόνο.... με αλλοιώνει, με διαβρώνει... και με κάνει να θυμώνω...

- Τον πόνο τον αντέχεις, γιατί είναι επίπλαστος, το γνωρίζεις πολύ καλά αυτό... εμείς σαν Ουράνιες Οντότητες είμαστε δυνατοί, γι' αυτό και... διαφορετικοί.... Είσαι ένα ανήσυχο πνεύμα... δεν μπορείς να μπεις σε καλούπια... το ίδιο είμαι και εγώ... εκεί, όμως, στην αφιλόξενη Γη με μάθανε από μικρό να πειθαρχούμαι... το ίδιο, όμως, έκαναν και σε σένα.... το ξέρεις πως δε γίνεται αλλιώς....

- Ναι το ξέρω... πες μου, εκεί κάτω στη Γη... πως να αντέξω;;;

- Θα αντέξεις... γιατί γεννήθηκες με τη γνώση και την Ουράνια δύναμη να σε περιβάλει...

- Ναι, το γνωρίζω.... κι ας έχω πιει το νερό της λήθης... η ψυχή μου, που είναι τώρα κοντά σου το γνωρίζει.....

- Σε λίγο θα πρέπει να κατέβω.... ξέρεις, έχω ενσαρκωθεί και εγώ στη Γη.... και συνέχεια παλεύω... παλεύω με τους νόμους, την κοινωνία, τα ήθη και τα έθιμα, τα καλούπια που μας έχουν βάλει... και εμείς, οι διαφορετικοί πρέπει καθημερινά να συμβιβαζόμαστε....

Μέσα μας αναδύεται μία δυνατή φωτιά... η φωτιά της γνώσης.... αυτή μας διαφοροποιεί... και μας κάνει ξεχωριστούς... μα ποιος μπορεί να μας καταλάβει;

- Εγώ σε καταλαβαίνω Ιωάννη, γιατί το ίδιο νιώθω... σα να μιλάει ο εαυτός μου....

- Οι όμοιες ψυχές αισθάνονται το ίδιο... ξένες... μέσα σε ξένο σώμα, μέσα σε ξένο τόπο....

Καθώς μιλούσε... ο ήχος της φωνής του άρχισε να ξεμακραίνει.... και να χάνεται..... Θα σε ξαναδώ, πρόλαβα να του ψιθυρίσω... θα σε ξαναδώωωωωωωωωωωωωω......

Ανοίγω τα μάτια μου.... έχει πια ξημερώσει.... μια σιγανή μουσική ακούγεται σαν απόηχος στο δωμάτιο μου.... γύρισα πίσω... σκέφθηκα....

Στο σημερινό μου διαλογισμό ήρθε και πάλι αυτό το υπέροχο πνεύμα..... ο Ιωάννης... άλλη μία κρύα ημέρα του χειμώνα θα περάσει... εκεί στη Γη.... οι ψυχές μας, όμως, είναι μαζί.... και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: