ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2012 19:02 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Έφυγα... χάθηκα... και ταξίδεψα σ' έναν κόσμο άγνωστο....

Εικόνα

Το τοπίο φιλικό... όμορφη φύση με πολλά δέντρα που μοιάζαν να στέκονταν αιώνες τώρα ακίνητα κι' αγέρωχα.....

Περπατώ στον ίδιο δρόμο, που η φύση από μόνη της λες και είχε σμιλεύσει, τόσο λείο και ευκολοδιάβατο....

Γυρίζω το κεφάλι μου και βλέπω την αγαπημένη μου φιγούρα...

- Σωκράτη!.... καιρό έχω να σε συναντήσω.....

- Δύσκολη η ζωή μου εδώ στη Γη, πρέπει να συντονίσω ξανά τις ενέργειές μου....

- Πες μου αλήθεια... τι σου συνέβη;

- Βρίσκομαι σε μία κατάσταση επαναπροσδιορισμού και επαναφόρτισης δυνάμεων...

- Αυτό έχει να κάνει με το γήινό σου σώμα, εκεί κάτω στη Γη;

- Ναι, νιώθω εγκλωβισμένος.... το πνεύμα μου είναι δεσμευμένο εκεί.... στους περιορισμούς της ύλης και δεν μπορεί ελεύθερα να εκφραστεί...

- Μα... κατεβαίνοντας στη Γη, ήταν φυσικό να περάσεις από μία τέτοια διαδικασία, μια και η ψυχή φυλακίζεται στο σώμα και στις γήινες συνθήκες.....

- Το γνωρίζω.... και αυτό είναι μία δύσκολη μετάβαση....

- Πες μου Σωκράτη γιατί σου συνέβη αυτό;

- Στην τωρινή μου ενσάρκωση, διάλεξα να κλείσω ανοιχτούς λογαριασμούς από το παρελθόν.... κλείνοντας αυτό το κεφάλαιο θα μπορούσα μετά να προχωρήσω σε δράση και να εκπληρώσω την αποστολή μου...

- Θέλεις να πεις, ότι αυτοί οι λογαριασμοί σε έχουν δεσμεύσει και περιορίσει;

- Ναι, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο τέλος... και κάθε τέλος, σύμφωνα με τα γήινα δεδομένα, είναι επώδυνο...

- Σε καταλαβαίνω... ίσως γιατί σε μία ανάλογη κατάσταση βρίσκομαι και εγώ...

- Όλοι οι Εργάτες του Φωτός αυτή την περίοδο μεταπηδούν στο δεύτερο στάδιο.... για να μπορέσουν, όμως, να μεταπηδήσουν στο στάδιο αυτό χρειάζεται πρώτα να ανασυγκροτηθούν και να απαλλαγούν από κάθε είδους εξαρτήσεις, προσκολλήσεις, ενοχές και φθαρμένες σχέσεις, για να δώσουν το μέγιστο δυναμικό τους στους καιρούς που έρχονται....

- Μιλάς, δηλαδή, για σημαντικές αλλαγές που συμβαίνουν στον καθένα μας!

- Μα δεν το βλέπεις; Ρίξε μια ματιά γύρω σου... στους ομοίους σου... και θα καταλάβεις...

- Έχεις δίκιο... το έχω παρατηρήσει...

- Αγαπημένη μου ψυχή, θα δεις.... σε μικρό χρονικό διάστημα θα συναντηθούμε όλοι, θα ενωθούμε ξανά σαν μία οικογένεια... όπως τότε που βρισκόμασταν εκεί ψηλά στον Ουρανό....

- Φαντάζομαι ότι η ένωσή μας αυτή θα έχει να κάνει με τις μελλοντικές εξελίξεις...

- Και οι οποίες.... επέρχονται γρήγορα...

- Μου λες, δηλαδή, ότι δεν υπάρχει χρόνος;

- Αυτό ακριβώς.... τα περιθώρια έχουν στενέψει....

- Άρα, θα πρέπει όλοι μας γρήγορα να δουλέψουμε με τον εαυτό μας και τα κομμάτια μας για να είμαστε έτοιμοι....

- Η διαδικασία αυτή έχει ξεκινήσει, είτε σε συνειδητό, είτε σε ασυνείδητο επίπεδο για τον καθένα μας....

- Σωκράτη... χάρηκα πολύ που σε συνάντησα και πάλι και που μου χάρισες αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες....

- Τις πληροφορίες αυτές τις έχει ο καθένας μέσα του... βρίσκονται στο κύτταρό του... εγώ απλά τις αναδύω....

- Σωκράτη.... θα συναντηθούμε και άλλες φορές εδώ;

- Ίσως να μη χρειαστεί.... γιατί θα συναντηθούμε σύντομα όλοι... εκεί κάτω στη Γη.....

Ο Πολεμιστής πρέπει να δέχεται τη μοίρα του με ταπεινότητα. Η πρόκληση για αυτόν είναι πόσο μακριά μπορεί να προχωρήσει και πόσο άψογος μπορεί να είναι. Αν συναντήσει αβάστακτες ταλαιπωρίες και πόνο στο μονοπάτι του, κλαίει, αλλά όλα τα δάκρυά του μαζί δεν είναι σε θέση να μετακινήσουν τη γραμμή του πεπρωμένου του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: