ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ! ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ!

Το μονοπάτι προς την αυτογνωσία! Ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της ψυχής...

Έλα και εσύ μαζί μας σε αυτό το ταξίδι, για να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν υπέροχο κόσμο!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΖΩΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2007 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Θα χαρώ πολύ αν σας προσφέρω κ εγώ μια μικρή βοήθεια..............

Άνδρας Κριός

Η απερίσκεπτη στάση του είναι μοναδική. Ορμά με την ψυχή του σε κάθε ερωτική περιπέτεια σαν να είναι μοναδική. Δίνει μεγάλη σημασία στο ρομαντισμό μέσα στη σχέση του και, όταν δεν υπάρχει, του είναι αρκετά εύκολο να ρίξει τα μάτια του αλλού.

Γυναίκα Κριός

Είναι δεκτική και χαδιάρα και διαισθητική. Όσο νιώθει την αγάπη σας, μπορείτε να είστε σίγουροι για την αφοσίωση της. Πα να μην τη χάσετε θα πρέπει να φροντίσετε να παραμένουν ζωντανά στη σχέση σας το πάθος και ο ρομαντισμός.

Άνδρας Ταύρος

Θα κάνει τα πάντα για την αγαπημένη του, όσο εκείνη αναγνωρίζει την αυθεντία του. Βασικά, είναι πιστός και αγαπά τη σύντροφο του μέσα από την καρδιά του. Θα κάνει τη «στραβοτιμονιά» μόνο όταν νιώσει πως δεν τον θαυμάζετε πια.

Γυναίκα Ταύρος

Πρόκειται για ένα αισθησιακό πλάσμα, που εκφράζει ελεύθερα τον ερωτισμό του. Ένα ζώδιο αρκετά πιστό και συνεπές. Η Ταυρίνα θα απατήσει το σύντροφο της μόνο όταν δεν θα μπορεί πια να είναι υπερήφανη για εκείνον, όταν δηλαδή ξεπέσει στα μάτια της.

Άνδρας Δίδυμοι

Απρόβλεπτος και ανήσυχος ο άνδρας αυτός μπορεί να βρει «διαφορετικούς τρόπους να πει «Σ’ αγαπώ» όσο αυτός. Ωστόσο, δεν μπορεί να είστε σίγουρη αν αύριο θα ισχύουν ακόμη όσα σας είπε σήμερα. Δεν μένει στο «χθες» και δεν τον ενδιαφέρει το «αύριο». Ζει απόλυτα το «τώρα».

Γυναίκα Δίδυμοι

Εδώ έχετε να κάνετε με μια γυναίκα που μπορεί να προσαρμοστεί στις δικές σας επιθυμίες. Θα σας είναι πιστή όταν εσείς το θέλετε και της το δείχνετε. Θέλει να είναι ανεξάρτητη και αναζητά σοβαρή σχέση με εκείνο τον άνδρα που θα μπορεί να δεχθεί την ανάγκη της αυτή.

Άνδρας Καρκίνος

Αυτός ο κύριος είναι ονειροπόλος αλλά συγχρόνως και πρακτικός. Αγαπά το φλερτ, αλλά πρέπει να ξέρετε πως κρύβει τρυφερή καρδιά που εύκολα μπορεί να πληγωθεί. Αν δεν τον πληγώσετε, δεν έχετε φόβο να σας απατήσει.

Γυναίκα Καρκίνος

Ευαίσθητα πλασματάκια. Πληγώνονται εύκολα και κλαινε ακόμη ευκολότερα. Αν μια τέτοια γυναίκα είναι σίγουρη για την αγάπη σας, θα σας είναι πιστή για μια ζωή. Σε αντίθετη περίπτωση, δεν διστάζει να καταστήσει σαφές ότι έχει δυσαρεστηθεί και «παγώνει».

Άνδρας Λέων

Ζηλιάρης και κτητικός στις σχέσεις του ο Λέων. Περιποιητικός και δοτικός, αγαπά αληθινά και δεν απατά εύκολα τη σύντροφο του.

Γυναίκα Λέων

Όμορφη, έξυπνη και γεμάτη ζωντάνια. Εμπνέει έναν απαράμιλλο ερωτισμό. Της αρέσει να νιώθει επιθυμητή. Επιτρέπει στον εαυτό της μικρά και αθώα φλερτ. Αν προχωρήσει σε απιστία εξαρτάται πολύ από το σύντροφο της. Πιστεύει πολύ στο «οφθαλμόν αντί οφθαλμού».

Άνδρας Παρθένος

Οι άνδρες αυτοί αγαπούν τις βαθιές και ειλικρινείς σχέσεις, αυτές που τους εμπνέουν απόλυτη εμπιστοσύνη και σταθερότητα. Αποζητούν μια καλή σύζυγο και όχι μια πρόσκαιρη ερωμένη. Όταν λοιπόν βρουν αυτό που ψάχνουν, δύσκολα ρισκάρουν να το χάσουν.

Γυναίκα Παρθένος

Ντροπαλή, γήινη και συγκρατημένη. Κάνει τα πάντα για να κρατήσει κοντά της το μεγάλο έρωτα. Ο μόνος λόγος για να πέσει σε ξένη αγκαλιά είναι να μην την ικανοποιεί πλέον η σχέση της, ώστε να πιστέψει πως στο τρίτο πρόσωπο θα βρει την αληθινή αγάπη που τόσο αποζητεί.

Άνδρας Ζυγός

Μπερδεύει συχνά τη φιλία με τον έρωτα. Αγαπά τις περιπέτειες. Κατέχει πολύ καλά την τέχνη της απιστίας και δύσκολα μια γυναίκα μπορεί να του αντισταθεί.

Γυναίκα Ζυγός

Η Ζυγίνα έχει ανάγκη την αναγνώριση. Αγαπά τη συντροφικότητα και κάνει τα πάντα για την αρμονία στη σχέση. Βλέπει τον άνδρα ως βασικό στήριγμα της και δεν ρισκάρει να τον χάσει, εκτός αν βρει άλλο έρεισμα, πιο δυνατό και αξιόπιστο.

Άνδρας Σκορπιός

Ένας γνήσιος Σκορπιός έχει μεγάλη ζήτηση στις γυναίκες. Άνδρας αινιγματικός και αδιαμφισβήτητα σεξουαλικός, γίνεται στόχος των απανταχού θηλυκών, Ωστόσο, εκείνος δεν έχει μάτια παρά μόνο για το ταίρι του. Θα σας είναι για πάντα πιστός.

Γυναίκα Σκορπιός

Είναι ιδανική στο ρόλο της μητέρας και της συζύγου. Διαθέτει έκτη αίσθηση που τη βοηθά να αναγνωρίσει με την πρώτη ματιά το μέλλοντα σύντροφο της. Μια Σκορπίνα ως σύντροφος δεν θα σας κάνει ποτέ να αμφιβάλετε για την αφοσίωση της.

Άνδρας Τοξότης

Του αρέσει πολύ να φλερτάρει. Αγαπά το ταίρι του, αλλά με ειλικρίνεια δηλώνει πως δεν αντέχει την καταπίεση. Χρειάζεται χώρο για να αναπνέει αλλά και για το «αθώο» του φλερτ, που χρησιμοποιεί σαν τονωτική ένεση. Αν δεν τον πιέζετε και δεν του κάνετε πολλές ερωτήσεις, δεν θα υπάρξει θέμα απιστίας.

Γυναίκα Τοξότης

Αν η σύντροφος σας είναι Τοξότης, μην τολμήσετε ποτέ να απαιτήσετε κάτι από εκείνη. Θα πρέπει να της το ζητήσετε πολύ ευγενικά. Της αρέσει να την προστατεύουν αλλά όχι να την ορίζουν. Αν είστε ευγενικός και τρυφερός μαζί της, θα σας ανταμείψει με την πίστη της.

Άνδρας Αιγόκερως

Είναι καταπληκτικός οικογενειάρχης. Απόλυτα πιστός, αρκεί να του δίνετε την αναγνώριση σχετικά με την αξία του, που τόσο έχει ανάγκη. Πείτε του πόσο όμορφος κι έξυπνος είναι και μη φοβάστε τίποτε.

Γυναίκα Αιγόκερως

Απόλυτα πειθαρχημένη και άριστα οργανωμένη, ελέγχει άρτια σώμα και μυαλό. Βασική προτεραιότητα της είναι το επάγγελμα και μετά έρχεται η αγάπη, οπότε και δεν υπάρχει φόβος να σας απατήσει.

Άνδρας Υδροχόος

Έχει πολλά ενδιαφέροντα και χρειάζεται μια σύντροφο με την οποία να μπορεί να συζητά όλα τα θέματα που τον ενδιαφέρουν. Είναι άτομο πιστό. Το σεξ τού είναι σημαντικό αλλά όχι περισσότερο από το φαγητό ή την εφημερίδα του. Δεν θα ξεχάσει ποτέ την πρώτη του αγάπη.

Γυναίκα Υδροχόος

Αν η σύντροφος σας είναι Υδροχόος, πρέπει να θυμάστε πως δεν είναι ιδιοκτησία σας, ότι δεν σας ανήκει! Η γυναίκα αυτή έχει ανάγκη να νιώθει ελεύθερη. Μην προσπαθήσετε να την κρατήσετε «δεμένη» στο σπίτι, γιατί τότε ή θα αποδράσει, αφήνοντας σας μόνους, ή θα πάθει κατάθλιψη. Το κακό είναι πως αποζητά την ελευθερία και στο σεξ, γεγονός για το οποίο καλό θα είναι να επαγρυπνείτε...

Άνδρας Ιχθύες

Είναι οι καλύτεροι ακροατές. Θα σκύψουν σε όποιο πρόβλημα σας και θα σας βοηθήσουν να το ξεπεράσετε. Έχουν ανάγκη την ηρεμία και αποζητούν συχνά λίγη μοναξιά. Χρειάζονται λεπτό χειρισμό. Μην κολλάτε πάνω στον δικό σας σαν βδέλλα και θα σας είναι για πάντα πιστός!

Γυναίκα Ιχθύες

Γοητευτική, συγκρατημένη, όμορφη. Δεν θέλει τον άνδρα στη σκιά της. Θαυμάζει το σύντροφο της και τον κοιτά στα μάτια. Λαχταρά την προστασία του. Σε άλλη περίπτωση, δεν θα δυσκολευτεί να τον απατήσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2007 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω προσεγγίζουν κατα πολύ την πραγματικότητα!
Φιλιά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2007 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

συμφωνώ!! αν και με έκανε να φοβάμαι περισσότερο για την σχέση μου με τον Ζυγό... :?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2007 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Πραγματικά η προσέγγιση στο ζώδιό μου ήταν απίστευτα αντικειμενική !!.
Όντως κι εγώ μεγαλώνοντας νιώθω πως είμαι γεννημένη για τον ρόλο της συζύγου και περισσότερο της μητέρας !!
Μπράβο !!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2007 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Καλά τα λές..... να επαγρυπνούν, να επαγρυπνούν!!!!
......μόνο εμείς θα χάνουμε τον ύπνο μας.......???

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Νοέμ 2007 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Η απιστία είναι σαν να είσαι μεθυσμένος και μετά να ξυπνήσεις το πρωϊ με πονοκέφαλο. Κατά την επήρεια του ποτού όλα σου φαίνονται ωραία, τους αγαπάς όλους και όλοι σε αγαπούν... Τα θολωμένα μάτια σου δεν μπορούν να ξεκαθαρίσουν τι γίνεται λίγο πιο πέρα. Εκείνος που πιστεύεις ότι σε αγαπά (ή εκείνη), όταν εσύ γύρισες την πλάτη σου την έκανε... ΦΑΚ(ΙΕΣ)! Πρέπει να προσέχουμε αλλά τι λέω; Η Απιστία είναι συνηθισμένο πράγμα... Όλοι το κάνουν και κανένας δεν το παραδέχεται (Οι περισσότεροι καλύτερα).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2007 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Αστεροειδής
Αστεροειδής
Άβαταρ μέλους

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εισαι με καποιον αν δε σε καλυπτει!! Πας αλλου! Οπότε η απιστια συμβαινει μονο αν θελεις να τονωσεις τον εγωισμο σου ή εισαι πολυ ανασφαλης για να χωρισεις. Το φλερτ ειναι μεσα στο παιχνιδι αλλά και παλι πρεπει να γινεται με προσοχη γιατι δε θες και πολυ να ξεφυγεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2007 18:56 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

norma έγραψε:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εισαι με καποιον αν δε σε καλυπτει!! Πας αλλου! Οπότε η απιστια συμβαινει μονο αν θελεις να τονωσεις τον εγωισμο σου ή εισαι πολυ ανασφαλης για να χωρισεις. Το φλερτ ειναι μεσα στο παιχνιδι αλλά και παλι πρεπει να γινεται με προσοχη γιατι δε θες και πολυ να ξεφυγεις.

Δεν το κάνουν έτσι φίλη μου. Θέλουν και τα δυο. Όλα τα θέλουν οι άνθρωποι. Οι σωστοί άνθρωποι ενεργούν έτσι όπως είπες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

H ζήλεια απο ποιές όψεις κατέχεται....??
Πότε κάποιος είναι ζηλιάρης......??

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

amalia έγραψε:
H ζήλεια απο ποιές όψεις κατέχεται....??
Πότε κάποιος είναι ζηλιάρης......??

Εικόνα

Πότε κάποιος είναι ζηλιάρης ή πότε κάποιος είναι άπιστος;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Πότε είναι ζηλιάρης.........!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

amalia έγραψε:
Πότε είναι ζηλιάρης.........!!

Oι Ταύροι είναι κορίτσι μου... Όταν είναι με κάποιον/α λένε "Είσαι δική μου". Αλλά και πιστοί, σταθεροί. Ξέρεις όταν έκανα μια ανάλυση να βρω "γιατί ζηλεύω" κατάλαβα ότι είναι και η ανασφάλεια μήπως χάσω κάτι που θεωρώ σπουδαίο. Δε σημαίνει ότι η ζήλια είναι κακό πράγμα. Ανθρώπινο συναίσθημα είναι και συμβαίνει σε πολλούς. Όσοι αγαπούν πραγματικά ζηλεύουν. Από εκεί και πέρα κοντρολάρεις τον εαυτό σου, μην ξεφύγεις γιατί μερικοί με Σκορπιό και Πλούτωνα, ου... Τα ακούμε στην Τηλεόραση... Πρέπει να δουλέψεις με αυτά.

Είδες; Σαν Αιγόκερως λέω το πρέπει συχνά. Επειδή ο Σκορπιός έχει "έντονα" συναισθήματα έρχεται και του λέει ο Αιγόκερως "Ωπα μεγάλε" μην φτάσεις στ' άκρα, σταμάτα το. Ο Αιγόκερως είναι ένα πρακτικό και συνετό άτομο και η Αφροδίτη στο Σκορπιό τον βάζει σε άβυσσο συναισθημάτων που δεν του αρέσει. Εσύ σαν Υδροχόος τώρα με Αφροδίτη στον Αιγόκερω είσαι απόμακρη και στον έρωτα χμμ... περίεργη. Από τη μία απρόβλεπτη σαν Υδροχόος και από την άλλη συντηρητική με ένα πάθος που κρύβεται μα αν το αφήσεις να εκφραστεί... μπουμ! Αυτά στις σχέσεις. Γιατί και στο θέμα γάμου και εκεί απο τη μια θες να είσαι ελεύθερη από την άλλη θες τα πρέπει του Αιγόκερω. Ω πάλι βγήκα! Σαν τον Al Pacino στον "Νονό 3": "Just when I thought I was out, they pulled me back in". Η καλύτερα "Ι was pulled back in".

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Kαι γώ ταύρους και σκορπιούς θεωρώ ζηλιάρηδες αλλά πιστεύω πως άσχετα με το ζώδιο πρέπει να υπάρχουν και αντίστοιχες όψεις πλανητών που κάνουν κάποιον ζηλιάρη..........
Εγώ είμαι ζηλιάρα δεν το κρύβω..... όχι βέβαια σε σημείο τρέλας....... και απορώ με αφροδίτη στον αιγόκερω η ζήλια που κολλά.....?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

amalia έγραψε:
Kαι γώ ταύρους και σκορπιούς θεωρώ ζηλιάρηδες αλλά πιστεύω πως άσχετα με το ζώδιο πρέπει να υπάρχουν και αντίστοιχες όψεις πλανητών που κάνουν κάποιον ζηλιάρη..........
Εγώ είμαι ζηλιάρα δεν το κρύβω..... όχι βέβαια σε σημείο τρέλας....... και απορώ με αφροδίτη στον αιγόκερω η ζήλια που κολλά.....?

Μανάρι μου έχεις Σελήνη - Αφροδίτη τετράγωνο με Πλούτωνα. Σαν να έχεις Σελήνη και Αφροδίτη στο Σκορπιό. Κάθε γραμμή που γράφω να την προσέχεις ιδιαίτερα. Έγραψα πριν "Σκορπιό και Πλούτωνα". Είναι αντίθετα με την Υδροχοίσια ιδιοσυγκρασία σου "Ε μωρέ πήγε και με άλλη, με πείραξε εντάξει αλλά και τι έγινε;". Η Σκορπίνα θα τα κόψει με το κλαδευτήρι. Εκτός αν είναι ο τύπος που τα βαθιά του αισθήματα τα στρέφει "μέσα" του και δεν θα κάνει σε άλλο κακό. Θα σκέφτεται... σκέφτεται... θα οργιάζει σε βαθμό όχι καλό για την ψυχική του υγεία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Αστέρι
Αστέρι
Άβαταρ μέλους

Kαλά είσαι άπαιχτος.......!!!!

Εικόνα

Σ΄αυτούς ανήκω που βράζουν με το ζουμί τους........ καλά δεν το συζητώ εάν υποψιαστώ καν πως κάτι παίζει έγεινα λούης.......!!!!!
Το μεγάλο πρόβλημα ίσως είναι πως δεν μπαίνω στην διαδικασία να διεκδικήσω........ απλά αποχωρώ!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

amalia έγραψε:
Kαλά είσαι άπαιχτος.......!!!!

Εικόνα

Σ΄αυτούς ανήκω που βράζουν με το ζουμί τους........ καλά δεν το συζητώ εάν υποψιαστώ καν πως κάτι παίζει έγεινα λούης.......!!!!!
Το μεγάλο πρόβλημα ίσως είναι πως δεν μπαίνω στην διαδικασία να διεκδικήσω........ απλά αποχωρώ!!!!

Όχι αν αξίζει και σου αρέσει να το διεκδικήσεις μην το βάζεις στα πόδια... Αν τώρα δε γίνεται και τίποτα ε, ΟΚ... Ζήσε Αμαλία τα νειάτα σου, χ...ον! Θυμάσαι τα καντονίζ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Τί να σας πω για τις όψεις... δεν γνωρίζω. Πάντως η αλήθεια είναι ότι και εγώ ζηλεύω λιγάκι... Πάντως ο φίλος μου που είναι αιγόκερως με ωροσκόπο λέοντα δεν παίζεται!!! Οι σκορπιοι είναι άγιοι μπροστά του. Ο ωροσκόπος λέοντας είναι πολύ κτητικός και ζηλιάρης.
Θα παρακαλούσα ιδιαιτέρως το αγαπητό μέλος JEET KUNE DO να μου παραθέσει την άποψή του για τον παραπάνω συνδυασμό (έχονατς υπόψη τον φόρτο εργασιών του θα κατανοήσω απολύτως όποια καθυστέρηση).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 22:39 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Γεια σου και εσένα κορίτσι μου. Ευχαρίστως. Μόνο που θέλω την ημ. γέννησης. Και εγώ Αιγόκερως με Λέοντα είμαι μα παίζουν και άλλα στοιχεία. Αν με πειράξεις είμαι εκείνη τη στιγμή φουριόζος αλοίμονό σου ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. Κρατάω κάτι για χρόνια λόγω Σκορπιού, ψάχνω τη λογική λύση σαν Αιγόκερως οι άλλοι πολλές φορές δεν είναι λογικοί μα δεν πάω στα άκρα. Με τον Σκορπιό "βράζω" σαν ηφαίστειο πολλές φορές. Θυμήθηκα ένα ποίημα του William Blake "Το δέντρο με το δηλητήριο" νομίζω, έτσι λέγεται, που με δυο λόγια λέει ότι ο Θυμός πρέπει να φύγει αμέσως γιατί "Θεριεύει". Ο Αριστοτέλης επίσης λέει το σοφότερο απ' όλα για μένα. Ότι το δύσκολο είναι να σου βγει ο θυμός στο κατάλληλο άτομο την κατάλληλη ώρα με τον κατάλληλο τρόπο. Γιατί πολλές φορές ξεσπάμε σε λάθος άτομα, σε αγαπημένα άτομα, στις γυναίκες μας, γονείς μας κ.λ.π.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2007 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Το βρήκα το ποίημα του Blake. O Wayne Dyer Κατερίνα το έχει σε ένα βιβλίο του. Εγώ σαν αγγλομαθής θα σας το δώσω στα αγγλικά.

A POISON TREE

by: William Blake (1757-1827)

WAS angry with my friend:
I told my wrath, my wrath did end.
I was angry with my foe:
I told it not, my wrath did grow.

And I watered it in fears,
Night and morning with my tears;
And I sunned it with smiles,
And with soft deceitful wiles.

And it grew both day and night,
Till it bore an apple bright;
And my foe beheld it shine,
And he knew that it was mine,

And into my garden stole,
When the night had veiled the pole:
In the morning glad I see
My foe outstretched beneath the tree.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2007 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ JEET KUNE DO (τι σημαίνει άραγε??), δεν ήταν τυχαίο που ζήτησα τη δική σου βοήθεια. Γνωρίζω ότι είσαι αιγοκερως με ωροσκ λέοντα. Ξέρεις ότι ο ωροσκόπος λέοντας φέρνει στο άτομο επιτυχία!? Θεωρώ πάντως τον συνδυασμό σου πολύ καλό - όσον αφορά τα επαγγελματικά - καθώς διαθέτεις τις φιλοδοξίες, την οργανωτική και λογική σκέψη του αιγοκερου με την σπιρτάδα, την ευστροφία και την ενέργεια του λέοντα. Αλλά εσύ έχεις και σκορπιό (πράγμα που δεν γνώριζα) οπότε η κατάσταση διαφοροποιείται πολύ καθώς ο φίλος μου έχει αρκετο αέρα.

Συμφωνώ ότι ο θυμός πρέπει να φεύγει αμέσως γιατί θεριεύει, αλλά δεν θα σταματούσα μόνο στο θυμό και θα συμπεριλάμβανα όλα τα συναισθήματα. όταν αυτά δεν εκφράζονται είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα (βλ στερεότυπο ''οι άνδρες δεν κλαίνε'' άρα άμα κλαις δεν είσαι άντρας!!) είναι πηγή δυστυχίας για το άτομο. Για να τα εκφράσουμε βέβαια χρειάζεται πρώτα να καταλάβουμε τί ακριβώς είναι αυτό που νιώθουμε και να το αποδεχτούμε. Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά νομίζω ότι έτσι είναι..
συγγνώμη για το off topic

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2007 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Just when I thought I was out, they pull me back in! Λοιπόν ο Σκορπιός μου βγαίνει σε άλλα... Καταλαβαίνετε τώρα... Ο Αιγόκερως κυνηγάει την επιτυχία, την υλική οικονομική ευημερία, ο Σκορπιός αγαπάει το χρήμα επίσης εκτός από το σεχ, lol. Επειδή δε θέλω να με "αναλύσω" γιατί δεν είναι το σωστό θα πω για τον φίλο σου ότι είναι πολύ φιλόδοξος και σίγουρα θα πετύχει, έχει μεγάλες πιθανότητες να γίνει και "διάσημος". Ο τρόπος που έχω μεγαλώσει και με τα στοιχεία που έχω θεωρεί ότι οι άντρες όντως δεν "κλαίνε". Έχω κλάψει για άσχημα γεγονότα που έχουν συμβεί σε αγαπημένα πρόσωπα, αυτό είναι φυσιολογικό. Από εκεί και πέρα δε θέλω να το παίξω υπεραρρενωπός και Superman. Εμείς οι άντρες μπορεί να γινόμαστε "κομμάτια" μέσα μας και να μην το δείχνουμε μήπως φανούμε "αδύναμοι". Τέλος πάντων θεωρώ τη δυναμική αντιμετώπιση των πραγμάτων ως την καλύτερη. Καλησπέρα ποτέ δεν λέω, συγνώμη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2007 22:40 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Αγαπητέ JEET KUNE DO (τι σημαίνει άραγε);

"Ο δρόμος της γροθιάς που αναχαιτίζεται". Είναι η πολεμική τέχνη που τις αρχές τις συνέλαβε και ανέπτυξε ο Bruce Lee. Επηρεασμένος απο τις κλασσικές Κινέζικες και Ιαπωνικές τέχνες έβαλε και στοιχεία απο Ελληνορωμαϊκή πάλη, πυγμαχία, και άλλες. Το ωρόσκοπιό του παρουσιάζει τεράστιο Αστρολογικό ενδιαφέρον. Γεννήθηκε στις 27-11-1940 ώρα 6 το πρωϊ στο San Francisco των Ην. Πολιτειών. Και πέθανε πολύ νέος, 32 ετών, στο "απόγειο" της δόξας του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Νοέμ 2007 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO σε υπέρ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου! Τώρα με ωροσκόπο λέοντα και να μην ακολουθείς δυναμική αντιμετώπιση των πραγμάτων θα ήταν μάλλον παράξενο!!
Στις πολεμικές τέχνες έχω πλήρη μεσάνυχτα, αλλά το ωροσκόπιο του Bruce Lee θα το ρίξω μια ματιά!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

"Ο δρόμος της γροθιάς που αναχαιτίζεται".

Να κάνω μία διόρθωση: Eίναι "Ο δρόμος της γροθιάς που ΑΝΑΧΑΙΤΙΖΕΙ". Με συγχωρείς Κατερίνα. Εννοεί δηλ. ότι είνα αυτοάμυνα και η γροθιά αναχαιτίζει αυτόν που επιτίθεται. Besitos.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 22:14 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
"Ο δρόμος της γροθιάς που αναχαιτίζεται".

Να κάνω μία διόρθωση:Eίναι "Ο δρόμος της γροθιάς που ΑΝΑΧΑΙΤΙΖΕΙ". Με συγχωρείς Κατερίνα. Εννοεί δηλ. ότι είνα αυτοάμυνα και η γροθιά αναχαιτίζει αυτόν που επιτίθεται. Besitos.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου κολλούσε η γροθιά να αναχαιτίζεται... Παρεπιπτώντος είδα χθες ταινία του Bruce Lee (η επιστροφή του δράκου, που παει στη Ρώμη). Πολύ συμπαθητική φυσιογνωμία και φοβερός στο JEET KUNE DO. Μου έβγαλε σκορπιό αλλά ακόμη δεν κοίταξα τον χάρτη του. Μπορεί και να πέφτω έξω.
Arrivederci!!! (Εσύ έχεις αδυναμία τα ισπανικά, εγώ έχω μεγάλο πάθος με τα ιταλικά!!!)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Νοέμ 2007 22:51 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Davvero? Προχθές έδινα... Βλέπεις όταν ήμουν... νέος πήρα δυο χαρτάκια PALSO και Dante Alighieri (στα 23). Επίπεδο "καλό" ή "Πολύ καλό", τώρα βάλε ότι θες. Πολύ σωστά Κατερίνα είσαι brava ragazza.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2007 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
Davvero? Προχθές έδινα... Βλέπεις όταν ήμουν... νέος πήρα δυο χαρτάκια PALSO και Dante Alighieri (στα 23). Επίπεδο "καλό" ή "Πολύ καλό", τώρα βάλε ότι θες. Πολύ σωστά Κατερίνα είσαι brava ragazza.

Allora conosci molte lingue!! Complimenti! Τί έδινες προχθές??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2007 18:13 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

katerina02011987 έγραψε:
JEET KUNE DO έγραψε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Έδινα Ιταλικά, Κρατική Πιστοποίηση Γλωσσομάθειας. Πήγα όχι καλά προετοιμασμένος, ότι θυμόμουν... Mi piacciono le lingue ma dobbiamo parlare anche il greco bene!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2007 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι
Άβαταρ μέλους

JEET KUNE DO έγραψε:
katerina02011987 έγραψε:
JEET KUNE DO έγραψε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Έδινα Ιταλικά, Κρατική Πιστοποίηση Γλωσσομάθειας. Πήγα όχι καλά προετοιμασμένος, ότι θυμόμουν... Mi piacciono le lingue ma dobbiamo parlare anche il greco bene!

Penso che tu parla l'italiano molto bene.. Non devi preoccuparti! Prenderai per certo il diploma. In bocca al lupo!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2007 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Αστεράκι
Αστεράκι

Grazie tante! E tu non sei solamente molto bella ma anche intelligente. Σαν Αιγόκερως Κατερινιώ μου πρέπει να μάθεις ότι δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα τέλεια, είμαστε άνθρωποι και έχουμε αδυναμίες. (Αυτό πάει και στους Παρθένους). Το λέω και στον εαυτό μου...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: